Piątek, 18 października 2019

imieniny: Juliana, Łukasza, Bratumiła

RSS

Rafako chce budować przy fabryce spalarnię bio-odpadów

16.06.2011 18:06 | 5 komentarzy | ma.w

- To załatwi w 100% problem śmieci w mieście - uważa wiceprezydent Krzyżek, który wyjawił plany spółki radnym komisji gospodarki.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

Rafako od lat buduje w całej Europie instalacje do spalania odpadów "bio" (m.in. traw i trzcin). Mogą one też spalać odpad komunalny, wcześniej poddany segregacji. Jak oznajmił wiceprezydent Krzyżek raciborska spółka zamierza wznieść instalację do produkcji prądu, w pobliżu fabryki i Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Studziennej. Energia będzie czerpana ze spalanych śmieci.

- Dzięki funkcjonowaniu takiej spalarni załatwiamy temat śmieci w mieście. Będą przerabiane na zieloną energię, a na tym można robić biznes - mówił urzędnik radnym, dodając, że ciepło ze spalanych śmieci zostanie wykorzystane przez PEC, a na tym zaoszczędzą mieszkańcy płacąc niższe rachunki za ogrzewanie. 

Rozmowy w sprawie tej inwestycji toczą się od paru lat i sprawa coraz bardziej "się krystalizuje". Miasto jest tu partnerem Rafako. Radny Robert Myśliwy dociekał ile miejskich śmieci mogłaby przejąć spalarnia Rafako? Usłyszał od wiceprezydenta, że chodzi o 100% odpadów. W sprawie dat związanych z przedsięwzięciem Krzyżek nie wypowiedział, bo "został upoważniony". - To jest uzależnione od prywatyzacji PEC - podsumował.

Dziś zastępca prezydenta sprecyzował nam, że inwestycja Rafako nie dotyczy typowej spalarni śmieci, tylko kotła na bio-odpady. - Samorząd jest na etapie rozmów z inwestorem, by można było tam również spalać wysegregowany za pomocą sortowni bio-odpad - dodał Wojciech Krzyżek. 

 

Ludzie:

Wojciech Krzyżek

Wojciech Krzyżek

I Zastępca Prezydenta Raciborza ds. gospodarczych