Wtorek, 23 kwietnia 2019

imieniny: Jerzego, Wojciecha, Adalberta

RSS

Związkowcy ustępują w sprawie podwyżek dla górników

07.04.2011 23:10 | 8 komentarzy | tora

Po pierwszej turze rokowań płacowych między związkami zawodowymi z Kompanii Węglowej i zarządem spółki rysuje się szansa na zbliżenie stanowisk.

Związkowcy ustępują w sprawie podwyżek dla górników
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

Choć związkowcy dalej domagają się 10 procent podwyżek dla pracowników w skali roku, są skłonni zaakceptować rozwiązanie kompromisowe. Polegałoby na trzech procentach już teraz i wznowieniu negocjacji za pół roku. Wtedy podjęto by próbę porozumienia co do pozostałych 7 procent. Zarząd KWSA poprosił o czas na analizę tej propozycji. Władze spółki proponowały 3-procentowy wzrost pensji. Przy czym 2,3 proc. miałoby zostać przeznaczone na wyrównanie dysproporcji cenowych węgla deputatowego pomiędzy poszczególnymi kopalniami, a 0,7 proc. na tzw. motywacyjny system wynagradzania. Ta pula pozostawałaby do dyspozycji zarządu i z przeznaczeniem dla kopalń, które zrealizowały plan. Takie rozwiązanie nie spodobało się stronie związkowej.

- Rozstaliśmy się z takim założeniem, że strona związkowa byłaby skłonna podpisać porozumienie zakładające rozdysponowanie 3-procentowego wskaźnika na zasadzie uzgodnień pomiędzy dyrekcjami kopalń a zakładowymi organizacjami związkowymi przy założeniu, że po upływie 6 miesięcy podejmujemy dalsze rozmowy. Oczywiście wciąż dążymy do osiągnięcia 10-procentowego wzrostu wskaźnika w skali roku - mówi Jarosław Grzesik, przewodniczący kompanijnej Solidarności.

Temat 0,7 proc. wskaźnika do dyspozycji Zarządu na "motywacyjny system wynagradzania" powróciłby dopiero w drugim etapie rozmów. Związkowcy chcieliby też rozłożenia procesu dochodzenia do jednolitej ceny węgla na więcej etapów niż to proponuje Zarząd. - Chodzi o to, by nie stracił na tym górnik i żeby było to zjadliwe dla funduszu płac - wyjaśnia Grzesik.

Zarząd ma przeanalizować propozycję organizacji związkowych do poniedziałku. Strony uzgodniły, że rozmowy zostaną wznowione 11 kwietnia o godz. 10.00.