Piątek, 24 maja 2019

imieniny: Joanny, Marii, Zuzanny

RSS

SYTUACJA HYDROLOGICZNA:

Mieszkania komunalne w Rydułtowach - korzystny regulamin

05.04.2011 22:28 | 0 komentarzy | tora

 

Już nie staż w kolejce oczekujących, a rzeczywiste potrzeby mieszkaniowe mają decydować o kolejności przyznawania mieszkań komunalnych. Rada miasta przyjęła właśnie nowy regulamin wynajmu takich lokali, który zacznie obowiązywać po opublikowaniu w dzienniku urzędowym województwa.

Mieszkania komunalne w Rydułtowach - korzystny regulamin
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

Kryteria decydują

Regulamin zawiera katalog kryteriów, za który przyznawane są punkty dodatnie i ujemne. Im więcej punktów zdobędzie oczekujący na mieszkanie, tym większe ma szanse na lokal. – Kryteriami są m.in. okres zamieszkiwania na terenie miasta, przegęszczenie, czyli liczba osób na metr kwadratowy. Punktacja premiuje tych, którzy mają najgorsze warunki, więc są najbardziej potrzebującymi. Punkty ujemne przyznawane są za zaległości w opłatach – tłumaczy Michał Janosz z Urzędu Miasta Rydułtowy. Kolejną nowością jest zmniejszenie kaucji, jaką najmujący musi wpłacić biorąc mieszkanie. Kaucja wynosi teraz 10-krotność miesięcznego czynszu. Dotąd była to 12-krotność.

 

Jasno i klarownie

Według urzędnika nowy regulamin jest bardziej czytelny i klarowny. - Nikt nie będzie oskarżał, że kogoś faworyzujemy, takie oskarżenia się pojawiały, choć były bezpodstawne – mówi urzędnik.

Nowy regulamin jest korzystniejszy dla mieszkańców i łatwiejszy do obsługi przez urzędników. Nakłada na mieszkańców obowiązek corocznego aktualizowania danych we wniosku o mieszkanie. Ludzie będą informowani pisemnie. Dotąd była to prośba, której mieszkańcy nie spełniali. Powodowało to zamieszanie na liście oczekujących. Bywało, że wnioski czekające latami na realizację miały nieaktualne dane kontaktowe czy adresy wnioskodawców. Nawet, jeśli komisja mieszkaniowa przyznała komuś lokal, nie było jak powiadomić zainteresowaną osobę. - Jest też masa osób, które składają sobie wniosek z myślą, że może im się przydać mieszkanie. I w ogóle się tym nie interesują – mówi Michał Janosz. Tymczasem tracili rydułtowianie, którzy znajdowali się niżej na liście z powodu później złożonego wniosku, a rzeczywiście potrzebujący mieszkania.

 

Prawie 300 wniosków

Aktualnie na liście jest ponad 290 wniosków. Według regulaminu wszyscy wnioskodawcy będą musieli zaktualizować swoje dane do 15 października. Potem przez miesiąc urzędnicy będą informacje weryfikować i przyznawać punkty. Jeśli któryś z rydułtowian nie spełni kryteriów, albo nie dostarczy aktualizacji, zostanie z listy wykreślony. Według nowych zasad mieszkania będą przyznawane od stycznia 2012 roku. W tym roku komisja mieszkaniowa będzie pracować wg obecnego regulaminu.

Komisja przyznawała co roku kilkanaście mieszkań. Liczba zależała od tego, ile lokali było wolnych. Na przydział mieszkania średnio czeka się 5-6 lat. Jak mówi Michał Janosz, nowy regulamin daje szansę na szybsze przydzielenie mieszkania najbardziej potrzebującym.