Biznes
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Szukam uczciwego freelancera, czyli plusy i minusy pracy z freelancerami

Polscy freelancerzy zadomowili się na dobre na rynku pracy. Wśród nich nie brakuje wysokiej klasy specjalistów oraz ekspertów z różnych branż: IT, marketingowej, consultingowej, tłumaczeniowej, a nawet architektonicznej. Gdzie znaleźć freelancerów chętnych do pracy? Jakie są plusy i minusy zatrudniania wolnych strzelców? Gdzie rozpocząć poszukiwania podwykonawcy i czym się kierować podczas ustalania zasad współpracy? Odpowiadamy na te pytania w artykule.

Szukam uczciwego freelancera, czyli plusy i minusy pracy z freelancerami

Współpraca z freelancerem — plusy i minusy

Jakie korzyści dla zleceniodawcy wynikają ze współpracy z freelancerem? Najważniejsze z nich to:

  • duża dostępność podwykonawcy (freelancerzy zwykle pracują dla maksymalnie kilku klientów i dla każdego z nich mają czas),
  • minimum formalności (wielu freelancerów wystawia faktury za wykonane usługi, a także opłaca samodzielnie składki ubezpieczeniowe),
  • możliwość zmiany podwykonawcy, jeśli jakość usług jest niezadowalająca,
  • obniżenie kosztów, między innymi związanych ze stworzeniem kolejnego stanowiska i nowego miejsca pracy oraz przeszkoleniem pracownika,
  • szanse na znalezienie wysokiej klasy specjalisty lub nawet eksperta w danej dziedzinie.

Natomiast minusy, jakie mogą się wiązać ze współpracą z freelancerem to:

  • czasochłonne poszukiwania odpowiedniej osoby do danego zadania,
  • ryzyko dopłaty za usługi, których wykonanie nie zostało zawarte w briefie/umowie,
  • ryzyko, że dany freelancer wykona zadanie źle lub nie zastosuje się do wskazanych deadline’ów, na czym ucierpi cały projekt.

Oczywiście wyżej wymienionych problemów można uniknąć na etapie podejmowania współpracy z freelancerem. Poszukiwanie rzetelnego freelancera jest czasochłonne, proces ten można jednak znacznie przyspieszyć, korzystając z rozwiązania w postaci portali dla freelancerów.

Baza freelancerów, czyli jak znaleźć freelancerów chętnych do pracy

Portal freelancerów łączy ze sobą zleceniodawców, którzy poszukują odpowiedniej osoby do wykonania danego zadania i wolnych strzelców poszukujących nowych klientów. Dobrym przykładem jest serwis Freelancehunt. To miejsce, gdzie można znaleźć freelancerów, którzy podejdą do powierzonego zadania rzetelnie. Platforma działa w bardzo prosty sposób — umowa jest zawierana pomiędzy serwisem, freelancerami i klientem, natomiast wynagrodzenie zostaje wypłacane zleceniobiorcy po zakończeniu projektu.

Portale dla freelancerów takie jak Freelancehunt wiążą się z korzyściami dla obu stron. Zleceniodawca może wybierać spośród szerokiego grona najlepszych specjalistów. W tym celu wystarczy opublikować na portalu projekt i krótko opisać dane zadanie. Następnie trzeba poczekać ze strony potencjalnych zleceniobiorców i sprawdzić ich propozycje wykonania danego zadania. Inne rozwiązanie to skorzystanie z zakładki znajdź wykonawcę i wybór osoby, której doświadczenie zawodowe oraz portfolio są zgodne z wymaganiami dla danego projektu. Jeśli chodzi o zleceniobiorcę, serwis znacznie przyspiesza poszukiwania nowego klienta na swoje usługi.

Jak ustalić warunki współpracy zawieranej poprzez portal freelancerów? Zasady są ustalane na podstawie propozycji freelancera, wskazanej w odpowiedzi na zadanie zleceniodawcy. Wytyczne związane z danym zadaniem, a także istotne informacje na temat deadline’u oraz wynagrodzenia za pracę znajdują się również w opisie projektu sporządzanym przez stronę zlecającą. Natomiast prawa i obowiązki obu stron, a także sposób rozliczenia za wykonany projekt zostały określone w umowie zawieranej z serwisem. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zarówno freelancer, jak i zleceniodawca mogą skorzystać ze wsparcia ze strony serwisu.

Nawiązanie współpracy z dobrym freelancerem niesie długofalowe korzyści

Odnalezienie sumiennego i doświadczonego freelancera nie jest łatwe, jednak w ten sposób możemy zyskać podwykonawcę, który przyniesie firmie wiele korzyści. Baza freelancerów znacznie przyspiesza proces poszukiwań, ułatwia również komunikację z podwykonawcą oraz pomaga w rozliczeniu z efektów pracy. Zdecydowanie warto skorzystać z tego typu serwisów, po pierwsze, dlatego, że współpraca z freelancerami to dla małych i średnich firm zaleta, a nie ryzyko. A po drugie — to właśnie tam ukrywają się cenni dla rynku pracy polscy freelancerzy!

Materiał zewnętrzny

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].