Biznes
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Minimalistyczna forma czy imponujące grobowce misternie rzeźbione - jak wyglądają teraz nowoczesne nagrobki?

Odwiedzając cmentarze, bez trudu możemy ustalić, który nagrobek jest nowy, a który ma już swoje lata. Moda cmentarna zmienia się jak każda inna, także styl nagrobków i pomników ewoluuje. Czym więc kierować się wybierając nagrobek, by jak najdłużej cieszył oko modnym, ale i ponadczasowym wyglądem?

Minimalistyczna forma czy imponujące grobowce misternie rzeźbione - jak wyglądają teraz nowoczesne nagrobki?

Beton i szary granit odeszły do lamusa?

Nagrobki odlane z betonu to niewątpliwie przeszłość. Dziś już nikt takich nie robi. Powód jest dość prosty – są inne, ładniejsze i trwalsze, a przy tym ich cena wcale nie jest wyższa. Beton – tak modny we wnętrzach – na cmentarzach zupełnie się nie sprawdza. Szybko traci swój pierwotny wygląd, a jego konserwacja jest trudna.

Szary granit niegdyś był wizytówką wszystkich cmentarzy. Zapewne wpływ na to miała ograniczona dostępność innych kamieni nadających się na nagrobki i pomniki. Dziś nadal jest wykorzystywany, ale już nie jest dominującym kamieniem. Coraz więcej osób decyduje się postawić swoim bliskim pomniki z marmuru lub kolorowego granitu. Powód? Duży wybór barw i faktur oraz długoletnia trwałość. Trzeba bowiem pamiętać, że nagrobek jest stale wystawiony na działanie czynników atmosferycznych i jedyne, co możemy zrobić, by zachować jego nieskazitelny wygląd na dłużej niż jeden sezon, to postawić na bardzo wysoką jakość surowców użytych do produkcji pomnika.

Kolorowe nagrobki, czy to nie jest faux-pas?

Słowo „kolorowy” nie budzi dobrych skojarzeń w zestawieniu z cmentarzem, jednak w tym wypadku pierwsze wrażenie jest całkowicie mylne. Kolorowe nagrobki nie mają w sobie nic frywolnego i niestosownego. To bardzo subtelne połączenie płyt nagrobnych o różnych kolorach. Oprócz klasycznej bieli i czerni znajdziemy też odcienie czerwieni i brązu. Zachowanie odpowiednich proporcji w doborze koloru gwarantuje, że nagrobki będą robiły odpowiednio godne wrażenie. Jednocześnie taki nowoczesny nagrobek przełamie nieco schemat nakazujący przywiązanie do szarości i czerni.

Łączenie różnych rodzajów płyt daje bardzo stylowy i ponadczasowy efekt. Można śmiało założyć, że takie nagrobki, które dziś dopiero powoli wchodzą w modę, przez lata będą wiodącym trendem na nekropoliach.

Duże i ozdobne, czy małe i skromne – jakie nagrobki są teraz modne?

Niegdyś okazały nagrobek koniecznie musiał być misternie rzeźbiony. Takie nagrobki do dziś można oglądać na warszawskich Powązkach. Obecnie odchodzi się od tego trendu, proponując pomniki o dość minimalistycznej, wręcz surowej bryle. To, co świadczy o ich dekoracyjnym charakterze, to wysoka jakość kamienia, który lśni niezależnie od pory roku. Dodatkowym atutem nowoczesnych nagrobków jest łączenie różnych kolorów płyt, stosowanie asymetrycznych kształtów, dyskretne płaskorzeźby.

To wszystko składa się na obraz nagrobka minimalistycznego, ale na swój sposób ekskluzywnego, który przetrwa lata, nie zmieniając swojego wyglądu.

W bardzo minimalistycznej wersji nagrobki nie mają pionowej płyty, natomiast dolna, pozioma, jest wyraźnie grubsza przykuwająca wzrok np. nieregularnym łączeniem dwóch różnych płyt. Tu świetnym przykładem będą Nagrobki Vega, które bardzo zgrabnie łączą w sobie minimalistyczną formę, wysublimowane piękno i stateczny charakter, przy tym nie odżegnując się od bardzo estetycznego wyglądu.