Biznes
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czy po zawieszeniu norm jakości węgla znów będzie można grzać kopalnianymi odpadami?

Pod koniec czerwca zawieszone zostały obowiązujące od 2018 r. normy jakości węgla. Na razie na 60 dni. To efekt tego, że węgla brakuje. Brakuje, bo ze względu na sankcje niedostępny stał się węgiel rosyjski. Alternatywne węgle dopiero do nas, z różnych kierunków, docierają. Niektóre gorszej jakości. I stąd też zapewne decyzja Ministerswta Klimatu i Środowiska o zawieszeniu norm.

Czy po zawieszeniu norm jakości węgla znów będzie można grzać kopalnianymi odpadami?
Palenie flotem jest nadal zabronione. Zawieszenie norm jakości węgla, które obowiązują od 2018 roku, nie zmienia niczego w tym zakresie. Zdjęcie ilustracyjne, arch. Nowiny.pl.

Już 10 czerwca Minister Aktywów Państwowych, wicepremier Jacek Sasin zwrócił się do MKiŚ o rozważenie możliwości zawieszenia norm. Zwrócił uwagę na to, że w ostatnich latach pokrycie zapotrzebowania na węgiel energetyczny w sektorze komunalno-bytowym odbywało się przy udziale surowca importowanego do Polski, a wydarzenia z ostatnich miesięcy i zmiana sytuacji geopolitycznej przełożyła się na ograniczenie importu surowców energetycznych na terytorium Unii Europejskiej oraz wzrost ich cen. "W opinii Ministra Aktywów Państwowych działaniem, które w krótkim czasie mogłoby obniżyć cenę i poprawiłoby dostępność węgla dla m.in. gospodarstw domowych byłoby odstąpienie od wymagań jakościowych dla paliw stałych wprowadzanych do obrotu z przeznaczeniem do stosowania w sektorze bytowo-komunalnym – czytamy w dostępnej dokumentacji prac" - podawało MAP.

Zawieszenie norm było przez ekspertów branży energetycznej spodziewane. Rynek opałowy to obecnie jedna wielka katastroda. Autorzy blogu Czystepowietrze.pl przypominają co do tej katastrofy doprowadziło. Po pierwsze ceny węgla poszybowały w kosmos – z jednej strony przez jego niedobór wywołany embargiem na węgiel z Rosji, z drugiej strony przez paniczne zakupy, jakich o tej porze roku zwykle nie było. Po drugie, wzrost cen węgla pociągnął za sobą wzrost cen wszelkich zamienników węgla, łącznie z drewnem. Po trzecie zaś, na to wszystko nałożyły się przepisy tzw. uchwał antysmogowych, co oznacza, że w wielu województwach konieczna była wymiana starych typów kotłów na nowe - ludzie często wybierali te na ekogroszek.

W efekcie ceny węgla, zwłaszcza ekogroszku, stały się absurdalne. Ekogroszek w cenie ponad 3000 zł za tonę staje się niemal najdroższym sposobem ogrzewania domu - droższym od gazu i niemal tak samo drogim jak... prąd z gniazdka.

Stąd konieczność stabilizacji szalejących cen i zwiększenie dostępności paliw przed sezonem grzewczym. Węgiel ściągany jest z Kolumbii, Australii, RPA i innych krajów. Nie zawsze spełniałby on obowiązujące normy jakościowe. Czy stąd pomysł ich zawieszenia? Pomysłodawcy powołali się na przepisy ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, które przewidują możliwość wprowadzenia odstępstw w przypadku „wystąpienia na rynku nadzwyczajnych zdarzeń skutkujących zmianą warunków zaopatrzenia w paliwa stałe, które powodujących utrudnienia w przestrzeganiu wymagań jakościowych lub zagrażających bezpieczeństwu energetycznemu RP”.

Zawieszenie norm spotkało się z negatywnym przyjęciem środowisk ekologicznych. Polski Alarm Smogowy, walczący o poprawę jakości powietrza uważa, że zawieszenie norm jakości węgla umożliwi kupowanie nielegalnych dotychczas paliw – odpadów węglowych oraz węgla słabej jakości o wysokiej zawartości popiołu, wilgoci i siarki. Uważa również, że jest to okazja dla kopalń na sprzedanie zalegających na hałdach odpadów, których sprzedaży zakazano w 2018 r. W ślad za tym wiele mediów zaczęło informować, że będzie znów można sprzedawać flotokoncentraty czy muły. A to nieprawda. Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla, która jako pierwsza alarmowała, że po wprowadzeniu embarga na rosyjski węgiel, tego surowca w Polsce zabraknie, podkreśla, że obecnie, przez 60 dni możliwa jest sprzedaż miałów, które od lipca 2020 r. określane były jako niespełniające norm jakościowych.

- Należy jednak podkreślić, że nadal zabroniona jest sprzedaż na rzecz odbiorców detalicznych następujących paliw stałych: mułów węglowych, flotokoncentratów, węgla brunatnego, dowolnej mieszaniny paliw zawierającej mniej niż 85% węgla kamiennego, paliwa stałego niepoddanego procesowi sortowania (tzw. niesortu). Zakazy te wynikają bowiem z uregulowań ustawowych, od których nowo wprowadzone rozporządzenie nie wprowadza odstępstwa

- zaznacza IGSPW.

14 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~MMM1 (77.180. * .44) 11.07.2022 23:03

Jakby gówno było palne to brudne skąpce z chałup by nim paliły bo nieważne że śmierdzi, ważniejsze że taaanio!

~Do_wypranego (5.173. * .184) 11.07.2022 22:53

Czyli już nie wina Tuska tylko Buzka ……..
To co pis robił przez 7 lat żeby to odkręcić i odpowiedzialnych posadzić ?
Nie pomyślałeś matołku ?

~op (91.192. * .86) 11.07.2022 22:40

Wiele kopalni które jeszcze mogly fedrować zamknięto ale Morcinek był najjaskrawszym przykładem glupoty rządzących Niestety naród już jest tak głupi że wybrali Buzka do europarlamentu zamiast posłać do więzienia

~Do_nieciekawego (188.137. * .69) 11.07.2022 21:56
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Nie napisałem że mamy nowoczesne kopalnie tumanku tylko że najnowocześniejszą która wydobywała najlepszy koksujący węgiel zniszczył twój idol Buzek. Gratulacje.

~Do_wypranego (5.173. * .184) 11.07.2022 21:35
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Ledwo o tym pisałem a już mamy nizej przykład opowiadania głupot

~fit55 (89.200. * .30) 11.07.2022 20:55
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Cała polityka UE zielonych od Tuska właśnie padła .Wszystkie kraje wracają do węgla, za te ceny możecie podziękować Tuskowi i PO zielony europejski ład . Zieloni głupcy pozamykali prawie wszystkie kopalnie w Czechach ,u nas to samo chcą zrobić nie mając jak na razie żadnej alternatywy

~Do_wypranego (5.173. * .184) 11.07.2022 20:36
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Nikt nie ma tak bardzo wypranych mózgów jak wyborcy pisu dzięki tvp

Ja obserwuje rzeczywistość np. premier Finlandii jedzie na koncert rockowy a u nas klęczą w tym czasie przed rydzykiem
Więcej pytań nie mam….

~ciekawy (188.137. * .185) 11.07.2022 19:24
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Do_wypranego - jeżeli same takie nowoczesne kopalnie to jakim cudem od 40 lat cały czas w kółko do was dopłacamy ?

~Do_wypranego (188.137. * .69) 11.07.2022 18:34
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

"Akurat Buzek był jednym z mądrzejszy ludzi w rządzie PO i próżno dzisiaj szukać takich w pisie" Ta jego najmądrzejsza decyzja to zniszczenie najnowszej i najnowocześniejszej naszej kopalni Morcinek jedwo co oddanej do użytku. Nie wiem właściwie dlaczego odpowiadam na takie bzdury. Widać po tobie jak niektórzy mają wyprane mózgi.

~drrwal (188.137. * .64) 11.07.2022 17:52

Czekam do paźdzernika jaka będzie panika,,,, Jak na razie czynsz za mieszkanie wskoczył o 100 zł więcej a ciepłownie nie mają zapasu węgla i będą jaja, do tego brak groszku, jeszcze większe jaja, u nas zainteresowanie odpadem drzewnem ogromne, jak nigdy dotąd, na ścince to dziennie przychodzą osoby i pytają jak kupić ten odpad drzewny, na jesień jak temperatura zmaleje będą jaja zarówni w ciepłowniach jak i w domach.

~do_niżej (193.169. * .48) 11.07.2022 11:30

bo tam wójt pcimia nie ma układów
ale już w lotosie :)

~Do_nizej (5.173. * .184) 11.07.2022 11:17
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Co ty zaś bredzisz?
Obudziłeś się po pijackim amoku ?

Akurat Buzek był jednym z mądrzejszy ludzi w rządzie PO i próżno dzisiaj szukać takich w pisie
Tak na marginesie
Wytłumaczcie mi dlaczego (to nie jest pytanie do ciebie) prezesem np. Shella,BP,Exxona nie jest były wójt czy księgowa z dps-u?

~Polskawieś (83.10. * .189) 11.07.2022 09:45
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Buzek zaczął zamykać kopalnie i rozdawał ogromnie odprawy żeby górnikom gęby pozamykać. Teraz od lat siedzi w Europarlamęcie mając bardzo wysokie poparcie. Polacy nie mają swojego węgla i kupują zagraniczny za ogromne pieniądze. Logicznie ujmując Polska to dziki kraj (ktoś już tak powiedział)

wnikliwy 11.07.2022 09:28
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Cały świat ma w nosie normy,tylko lewactwo europejskie wymyśla totalne bzdury,czas z tym skończyć