Biznes
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Liczyli na więcej, ale dobre i to... Rafamet zamknął 2021 rok na minimalnym plusie

2021 rok był dla Rafametu bardziej udany niż rok 2020. Zarówno na poziomie samej fabryki obrabiarek jak i całej grupy kapitałowej.

Liczyli na więcej, ale dobre i to... Rafamet zamknął 2021 rok na minimalnym plusie
W 2021 roku większą część swoich przychodów podmioty Grupy Kapitałowej Rafamet zrealizowały na rynkach zagranicznych. Sprzedaż na te obszary wyniosła około 86% ogółu sprzedaży. W 2020 roku wielkość sprzedaży eksportowej wynosiła około 65% ogółu sprzedaży). Wyroby GK Rafamet trafiły do Chin, Czech, Francji, Turcji, Niemiec, Singapuru oraz na Węgry. Zdjęcie ilustracyjne (fot. Rafamet/Facebook).
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Miało być lepiej, ale i z tego trzeba się cieszyć

Rafamet S.A. wypracował 578 tys. zł zysku netto w 2021 roku. Wynik finansowy Grupy Kapitałowej Rafamet S.A. zamknął się w kwocie 83 tys. zł.

Przychody Rafamet S.A. ze sprzedaży wyniosły 73,004 mln zł i były niższe o prawie 12 mln zł w stosunku do 2020 roku. Mimo to tegoroczny zysk netto był wyższy o 339 tys. zł w porównaniu z zeszłorocznym zyskiem.

W 2021 roku niższe były również przychody Grupy Kapitałowej Rafamet. Wyniosły one 103,218 mln zł w porównaniu ze 110,535 mln zł w 2020 roku. Przy czym w 2020 roku GK Rafamet  zanotowano stratę w wysokości 2,596 mln zł, a w 2021 roku zysk w wysokości 83 tys. zł.

W skład Grupy Kapitałowej Rafamet wchodzą: Fabryka Obrabiarek Rafamet S.A. (podmiot dominujący), Odlewnia RAfamet Sp. z o.o., Rafamet Service & Trade Sp. z o.o., Poręba Machine Tools Sp. z o.o., Hebei Rafamet Machinery Co., LTD*.

-  Chcieliśmy osiągnąć lepsze wyniki za rok 2021 ale i z tych musimy się cieszyć biorąc pod uwagę szeroko rozumiane otoczenie gospodarcze, które na nas oddziaływało oraz wydarzenia o charakterze nadzwyczajnym

– komentuje wyniki spółki E. Longin Wons, prezes Rafamet S.A.

Inwestycje maszynowe

 - W tym roku wdrożone do produkcji zostaną, podpisane w 2021 roku, inwestycje maszynowe, których celem  jest usprawnienie procesu technologicznego w firmie, połączonego z poprawą efektywności i produktywności pracy całej firmy – tłumaczy E. Longin Wons, zaznaczając jednocześnie, że cele te są wypadkową strategii firmy i posiadanego portfela zamówień handlowo-produkcyjnych. - Chcemy, aby innowacje oraz inwestycje były strategicznymi wyzwania rozwojowymi dla firmy – mówi prezes Rafamet S.A.

Projekt NCBiR

Uzupełniająco należy podać, że w dalszym ciągu istotnym zdarzeniem, które będzie rzutować na wyniki finansowe Grupy Kapitałowej jest umowa zawarta pomiędzy spółką zależną Odlewnia Rafamet Spółka z o.o. a Narodowym Centrum Badań i Rozwoju na dofinansowanie przez NCBiR realizacji projektu pt. "Opracowanie innowacyjnej technologii wytwarzania wielkogabarytowych odlewów z żeliwa sferoidalnego o specjalnych własnościach w technologii Full Mould, dedykowanych do produkcji narzędzi tłoczących w sektorze automotive".

- W konsekwencji zawartej umowy Rafamet S.A. dokonał zakupu kilku maszyn i urządzeń do obróbki, co powoduje określone wydatki finansowe z jednej strony ale  również oczekiwany jest wzrost przychodu spółki dominującej z tytułu świadczonych usług obróbki skrawaniem w kolejnych latach - wyjaśnia E. Longin Wons.

Wyjście z rynku rosyjskiego

Ze względu na atak militarny Rosji na Ukrainę Rafamet S.A. rozpoczął działania zmierzające do definitywnego wycofania się z udziału w polsko-rosyjskiej spółce j.v. STANRUS-RAFAMET z siedzibą w Moskwie. Firma zaniechała wszelkiej działalności akwizycyjnej i ofertowej na terytorium Federacji Rosyjskiej i Białorusi. - Dramatycznie trudna sytuacja w Ukrainie wywołana agresją na ten kraj ze strony Rosji spowodowała już nie ryzyko, a pewność co do utraty potencjalnych zamówień i kontraktów, które w 2021 roku były przygotowywane pod względem technicznym i ofertowym na rynki ukraiński, łotewski, rosyjski oraz białoruski – dodaje prezes Rafamet. S.A.

(żet) (AM)

* W tej ostatniej spółce Rafamet S.A. posiada 50% udziałów.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].