Biznes
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czym zajmuje się rzecznik patentowy?

Przedsiębiorcy, którzy chcą wprowadzić na rynek innowacyjny produkt lub wynalazek, mogą ochronić swój pomysł przed wykorzystaniem przez konkurencję. W tym celu należy przejść całą procedurę patentową, która w przypadku skomplikowanych projektów może być trudna i czasochłonna. Żeby mieć pewność, że przedsięwzięcie zostanie zakończone sukcesem, warto skorzystać z pomocy rzecznika patentowego. Zobacz, co wchodzi w zakres jego kompetencji.

Czym zajmuje się rzecznik patentowy?
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Kim jest rzecznik patentowy?

Zgłoszenie wynalazku do Urzędu Patentowego nie jest skomplikowane i ogranicza się do wypełnienia oraz dostarczenia stosownego wniosku. Nie gwarantuje to, że zostanie on rozpatrzony pozytywnie, gdyż zgłaszane rozwiązanie musi spełniać określone wymagania poparte dokumentacją. Wsparcie w tym zakresie możesz uzyskać od rzecznika patentowego, który specjalizuje się w sprawach dotyczących własności przemysłowej. Warunkiem uzyskania tego tytułu zawodowego jest ukończenie studiów prawniczych lub technicznych oraz odbycie aplikacji rzecznikowskiej, zakończonej pomyślne zdanym egzaminem kwalifikacyjnym.

Czym zajmuje się biuro patentowe?

Osoby, które chcą uzyskać patent na wynalazek, chronić znak towarowy lub wzór użytkowy mogą to zrobić samodzielnie lub z pomocą rzecznika patentowego. Zajmuje się on doradztwem prawnym i technicznym, opiniowaniem zdolności rejestrowej oraz dokonywaniem zgłoszeń na podstawie pełnomocnictwa swoich klientów. Zakres działania biura patentowego jest jednak znacznie szerszy, gdyż obejmuje również:

  • przygotowanie dokumentacji wymaganej do zgłoszenia wynalazku w celu uzyskania patentu,
  • dokonywanie zmian w rejestrach patentowych,
  • sporządzanie ekspertyz i opinii,
  • przedłużanie ochrony patentowej,
  • opracowanie opisów technicznych oraz analizowanie unikatowości wynalazków,
  • zwalczanie działań nieuczciwej konkurencji.

Kancelaria patentowa zajmuje się również reprezentacją swoich klientów przed organami państwowym oraz prowadzeniem spraw w postępowaniach sądowych i administracyjnych.

Kiedy skorzystać z usług kancelarii patentowej?

Do skorzystania z usług rzecznika patentowego są uprawnione osoby fizyczne, jednostki organizacyjne oraz podmioty gospodarcze. W zależności od indywidualnej sytuacji pomoc może obejmować jedynie doradztwo w zakresie zasadności zgłoszenia lub prawidłowości skompletowanej dokumentacji. Kancelaria patentowa może też przejąć na siebie wszystkie czynności od zbadania zdolności rejestrowej znaku lub wzoru aż do sfinalizowania procedury udzielenia patentu. Warto zdecydować się na taką współpracę, jeżeli chcesz mieć pewność, że zgłoszenie zostanie dokonane prawidłowo i zgodnie z obowiązującym prawem.

Materiał zewnętrzny