Biznes
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rafako wykona w Radlinie dodatkowe prace za ponad 150 milionów złotych

Rafako i JSW Koks podpisały ugodę i aneks do umowy, której przedmiotem jest budowa bloku energetycznego w Koksowni Radlin. Wartość umowy wzrosła o 150,5 mln zł - do 447,4 mln zł.

Rafako wykona w Radlinie dodatkowe prace za ponad 150 milionów złotych
Wielkogabarytowy transport elementów instalacji w Radlinie. Fot. JSW Koks.

Ugoda i aneks do umowy zostały podpisane 31 marca 2022 r. To finał mediacji prowadzonych przed Sądem Polubownym przy Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej.

Rafako podało w komunikacie, że ugoda została zawarta w celu jak najszybszego ukończenia budowy i oddania do eksploatacji Elektrociepłowni Radlin.

Większe wynagrodzenie Rafako

JSW Koks zgodziło się zwiększyć wynagrodzenie Rafako za wykonane dotychczas prace o prawie 30 mln zł. Podwyżka wynika m.in. z nadzwyczajnego wzrostu cen materiałów i usług na rynku budowlanych, a także wpływu epidemii SARS-CoV-2 na realizację przedsięwzięcia, w tym trudności związanych z dostawą produktów i materiałów niezbędnych do ukończenia inwestycji.

Co więcej, Rafako wykona również dodatkowe prace na rzecz JSW Koks. Otrzyma w zamian około 120 mln zł.

Łącznie wynagrodzenie Rafako z tytułu realizacji projektu Radlin wzrośnie o niespełna 150,6 mln zł do kwoty 447,4 mln zł.

Z naszych ustaleń wynika, że dodatkowe prace, o których mowa, mają mieć związek z dostosowaniem inwestycji do aktualnej sytuacji na rynku mocy. Dotyczy to m.in.: eliminacji ryzyka uszkodzenia instalacji w przypadku blackoutu. Dodatkowo elektrociepłownia ma spełniać również normy środowiskowe, które zaczną obowiązywać od listopada 2023 roku.

Ugoda a inwestor dla Rafako

Na zakończenie dodajmy, że zawarcie ugody z JSW Koks jest jednym z warunków wejścia w życie umowy inwestycyjnej, której potrzebuje Rafako. Inwestycją w raciborską firmę jest zainteresowana spółka MS Galleon AG, należąca do najbogatszego Polaka Michała Sołowowa. Podkreślmy, był to jeden z wielu warunków, dlatego zawarcie ugody i podpisanie aneksu nie przesądza jeszcze kwestii pozytywnego zakończenia procesu inwestorskiego w Rafako.


Zobacz również:

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Brawo_Rafako_i_Koks (178.43. * .160) 01.04.2022 08:49
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

To bardzo dobra wiadomość i dla pracowników Rafako i dla kraju w obecnej sytuacji energetycznej.