Czwartek, 27 stycznia 2022

imieniny: Angeliki, Przybysława, Ilony

RSS

Ubezpieczenie mienia - czym jest i co obejmuje?

11.01.2022 09:30 | 0 komentarzy | EK

Każdy z nas pragnie posiadać na własność swoją przestrzeń na ziemi, w której samodzielnie możemy rozporządzać i dysponować naszymi zasobami. Właśnie, dlaczego niejednokrotnie przeznaczamy gromadzone przez lata fundusze, bądź zaciągamy wieloletni kredyt, by móc kupić własne mieszkanie, wybudować wymarzony dom czy założyć firmę? Niestety, życie pisze różne scenariusze, których nie da się przewidzieć, ale warto się przed nimi zabezpieczyć. Ubezpieczenie mienia to spokojna głowa i błogi sen. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Ubezpieczenie mienia - czym jest i co obejmuje?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ubezpieczenie mienia i jego charakterystyka

Ubezpieczenia mienia to opcja przeznaczona zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw. Wchodzi w skład ubezpieczeń majątkowych. Ubezpieczenie może obejmować ochroną dom, mieszkanie, lokal użytkowy, samochody, jak również inne dobra materialne wchodzące w skład chronionej nieruchomości. Generalnie ochronie może podlegać ogólnie pojęty majątek fizyczny. Od konkretnej polisy zależy zakres ubezpieczenia i elementy podlegające jego ochronie. Jesteśmy w stanie indywidualnie dopasować ofertę polisy przez wybór i dokupienie rozszerzeń. Jest to zatem rewelacyjne rozwiązanie, by w pełni móc ochronić swój majątek. 

Mienie - jak wyróżnić elementy naszego majątku? 

Majątek, którego jesteśmy właścicielami, możemy podzielić na:

- stałe elementy,

- mienie,

- ruchomości domowe. 

Podstawowa oferta polisy zawiera ochronę mienia, a więc majątek zlokalizowany w jednym miejscu, którego nie sposób przenieść. Ubezpieczenie obejmuje więc przede wszystkim mury budynku. Wybierając ofertę ubezpieczenia, sprawdź zakres i ceny ubezpieczeń mienia w różnych towarzystwach. Oferowany zakres może znacznie się różnić, a Ty możesz zaoszczędzić fundusz, który przeznaczysz na dodatkową ochronę bądź inny cel.

Stałe elementy podlegające ubezpieczeniu mienia  

Warto zaznaczyć, że podstawowe ubezpieczenia mienia dotyczy jedynie szkód muru budynku. Jeśli szkodzie ulegną elementy wyposażenia naszych mieszkań, domów czy pomieszczeń przedsiębiorstwa, wówczas podstawowa polisa zazwyczaj nie będzie wystarczająca na pokrycie szkody. Rozszerzona oferta polisy może dotyczyć nawet elementów wykończeniowych wnętrz, a więc elementów stałych. Za takie przedmioty uznaje się rzeczy, do których przeniesienia konieczne jest użycie specjalnych narzędzi. Ubezpieczeniu mogą więc podlegać podłogi, instalacja grzewcza, meble w zabudowie i inne.

Warto wcześniej pomyśleć o zabezpieczeniu w razie zaistnienia sytuacji, z których utracić możemy najcenniejszy materialny dobytek naszego życia.

Materiał zewnętrzny