Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rafako i EDF chcą współpracować przy budowie elektrowni jądrowej

Rafako S.A. będzie współpracować z EDF S.A. przy projektach z zakresu energetyki jądrowej. Obie firmy podpisały memorandum w tej sprawie. Zakłada ono powołanie wspólnych zespołów i określa kolejne kroki w podjęciu współpracy.

Rafako i EDF chcą współpracować przy budowie elektrowni jądrowej
Porozumienie podpisano w Paryżu podczas World Nuclear Exhibition.

Która część jądrowego tortu dla Rafako?

Memorandum o współpracy dotyczy planowanej budowy elektrowni jądrowej w ramach programu polskiej energetyki jądrowej – strony wyrażają w nim zainteresowanie współpracą przy realizacji tego projektu. Porozumienie ustala zasady współpracy pomiędzy polską i francuską firmą i zakłada, że Rafako miałoby stać się podwykonawcą EDF (lub jej podmiotu stowarzyszonego) w zakresie produkcji zbiorników, zbiorników ciśnieniowych oraz powiązanych z tym usług, na przykład wsparcia w zakresie projektowania.

Jak najwięcej polskich podwykonawców

- W ramach strategii EDF mającej na celu dostarczenie od 4 do 6 bloków EPR dla polskiego Programu Energetyki Jądrowej zgodnie z niewiążącą ofertą wstępną EDF złożoną w październiku 2021 r., EDF zawarł umowy o współpracy z wiodącymi polskimi firmami. Wykorzystując kompetencje i już istniejące doświadczenie polskich dostawców w branży energetycznej, EDF dąży do maksymalizacji wkładu polskiego łańcucha dostaw w sukces projektów jądrowych opartych na EPR w Polsce i w Europie – powiedział Jean Bernard Levy, prezes EDF S.A.

Rafako wraca na rynek

- Podpisanie umowy z tak doświadczonym graczem na rynku energetyki jądrowej, jakim jest EDF, to zwieńczenie wielomiesięcznych negocjacji i otwarcie możliwości rozwoju w nowych obszarach biznesowych. To Francja, z ponad 20 elektrowniami atomowymi, jest europejskim liderem energetyki jądrowej, a ta generuje obecnie w Europie ponad 30 procent wytwarzanej energii. Udział Rafako w rozwoju energetyki jądrowej w Polsce jest częścią strategii powrotu na rynek. Pracujemy nad innymi ambitnymi projektami w tej dziedzinie, o czym będziemy informować w najbliższej przyszłości - powiedział po podpisaniu umowy Radosław Domagalski–Łabędzki, prezes Rafako.

Dekarbonizacja i atom

- Dekarbonizacji naszej energetyki nie da się zatrzymać, a ponieważ OZE nie pokryją w pełni zapotrzebowania na energię, elektrownie jądrowe będą w Polsce potrzebne. Ich budowa będzie nie tylko milowym krokiem dla naszej energetyki, ale zarazem szansą dla rozwoju nauki i techniki w Polsce w tej dziedzinie - dodał prezes Rafako, przypominając, że jego firma już od lat siedemdziesiątych zajmowała się produkcją urządzeń dla elektrowni jądrowych.

Doświadczenia Rafako z energetyką jądrową

Zaangażowanie Rafako w energetykę jądrową rozpoczęło się w 1974 roku. Zdecydowano wtedy, że firma rozpocznie produkcję stabilizatorów ciśnienia i wytwornic pary dla bloków jądrowych projektowanych i produkowanych w ZSRR. Elementy wykonywane były w oparciu o radziecką dokumentację, adaptowaną przez polskich inżynierów. Wszystkie procesy technologiczne i kontrolne zostały opracowane przez specjalistów z Rafako.

W latach 1988-1990 Rafako wyprodukowało kilka stabilizatorów ciśnienia m.in. dla elektrowni NORD w byłym NRD oraz dla elektrowni w Czechosłowacji. Rozpoczęto również

produkcję wytwornic pary dla budowanej w Żarnowcu elektrowni jądrowej. Produkcja odbywała się na bazie polskiej dokumentacji a cała skomplikowana technologia opracowana

została w Rafako. W Raciborzu powstała wówczas dedykowana do produkcji elementów dla energetyki jądrowej hala, wyposażona w najnowocześniejsze maszyny i urządzenia, która spełniała rygorystyczne normy. Podjęta w 1990 roku decyzja o wstrzymaniu mocno zaawansowanej budowy elektrowni w Żarnowcu oznaczała dla Rafako koniec produkcji komponentów dla elektrowni jądrowej.

źródło: Rafako, oprac. żet

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].