Piątek, 3 grudnia 2021

imieniny: Franciszka, Ksawerego, Lucjusza

RSS

JSW podaje wyniki za trzeci kwartał. "Rynek nam sprzyja"

22.11.2021 10:54 | 0 komentarzy | ska

Poprawia się sytuacja finansowa Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Na wyniki Grupy Kapitałowej JSW znaczny wpływ miała poprawa koniunktury na międzynarodowych rynkach węgla, koksu i stali.

JSW podaje wyniki za trzeci kwartał. "Rynek nam sprzyja"
Zarząd JSW S.A. podczas prezentacji wyników za trzeci kwartał. fot. Dawid Lach/JSW
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

JSW podaje wyniki za trzeci kwartał. "Rynek nam sprzyja"

Grupa Kapitałowa JSW po dziewięciu miesiącach 2021 roku odnotowała 62,7 mln zł straty netto wobec 1 088,6 mln zł straty netto rok wcześniej. Warto jednak podkreślić, że za okres 3 miesięcy zakończony 30 września 2021 r. Grupa Kapitałowa JSW wypracowała zysk netto w wysokości 267,8 mln zł.

EBITDA (bez zdarzeń jednorazowych) ukształtowała się za ten okres na poziomie 1 044,2 mln zł. Produkcja węgla ogółem spadła o 4,1 proc. i wyniosła 10,2 mln ton, wzrosła natomiast o 15,1 proc. produkcja koksu i osiągnęła poziom prawie 2,8 mln ton.

Konkurencja ogólnoświatowa

– Od połowy sierpnia obserwujemy dynamiczny wzrost notowań węgli koksujących. Rynek nam sprzyja, tym bardziej, że wzrasta też zapotrzebowanie na węgiel koksowy poza Chinami. Pamiętajmy, że rynek koksu jest rynkiem globalnym, a koks z Polski konkuruje z dostawami tego surowca z całego świata – wyjaśnia Tomasz Cudny, prezes zarządu JSW SA i dodaje: ­- Światowy handel koksem wyniósł w drugim kwartale tego roku 7,2 mln ton i był to najwyższy kwartalny wynik od co najmniej dziesięciu lat.   ­

Sprzedaż węgla i koksu wzrosła

Ogólna sprzedaż węgla wyprodukowanego w kopalniach JSW wzrosła w ciągu 9 miesięcy tego roku o 11 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego i wyniosła 11,1 mln ton. Wielkość sprzedaży koksu wzrosła o 1,4 proc. i wyniosła 2,7 mln ton. Warto zwrócić uwagę, że w omawianym okresie wzrosły również ceny węgla metalurgicznego (koksowego) i koksu, odpowiednio o 4,5 proc. oraz 40,8 proc. W rezultacie przyczyniło się to do wzrostu przychodów ze sprzedaży w Grupie Kapitałowej JSW aż o 31,1 proc. Od początku roku do końca września 2021 roku przychody Grupy Kapitałowej JSW osiągnęły poziom ponad 6,7 mld zł.