Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

ZUS może odebrać wypłacone świadczenie z odsetkami

Od 18 września 2021 roku już żadna osoba pobierająca świadczenie od ZUS nie może spać spokojnie. Chodzi o zmianę w prawie, które umożliwią ZUS-owi żądanie zwrotu wypłaconych środków wraz z odsetkami.

ZUS może odebrać wypłacone świadczenie z odsetkami

Kontrowersyjna zmiana art. 84

Najwięcej emocji związanych z nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw budzi zmiana art. 84 ustawy z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych w zakresie zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, a szczególnie  jego ustępu 1, który w obecnym brzmieniu wygląda następująco:

art. 84 ust. 1:

,,Osoba, która pobrała nienależne świadczenie z ubezpieczeń społecznych, jest obowiązana do jego zwrotu wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie, w wysokości i na zasadach określonych przepisami prawa cywilnego, z uwzględnieniem ust. 11. Odsetki, z zastrzeżeniem ust. 1a, są naliczane od dnia następującego po dniu wypłaty świadczenia do dnia spłaty.”

Wprowadzone zmiany w powyższym artykule doprowadziły do tego, że ZUS będzie mógł żądać odsetek od nienależnie pobranych świadczeń za okres sprzed wydania decyzji o nienależnym pobraniu świadczeń, czyli od dnia wypłaty świadczenia uznanego za nienależne. Odsetki te będą zaś naliczane od dnia następującego po dniu wypłaty świadczenia do dnia spłaty.

Celowe nabijanie odsetek?

Zmiana przepisu jest o tyle niebezpieczna, że ZUS wiedząc, że doszło do nieprawidłowości będzie mógł zwlekać do końca okresu przedawnienia, czyli przez 5 lat, z wydaniem decyzji o zwrocie nienależnego świadczenia albo jego różnicy wraz z odsetkami. Tymczasem, osoba występująca o świadczenie ma przeświadczenie, że jej wniosek zostanie merytorycznie sprawdzony, a świadczenie wypłacone będzie gdy spełnione zostaną wszystkie przesłanki. Po zmianie przepisu jednak z ZUS-u zdjęty będzie obowiązek weryfikacji wniosku zanim dokona wypłaty świadczenia. ZUS najpierw wypłaci pieniądze na podstawie wniosku i załączonych dokumentów, a na weryfikację podania będzie miał 5 lat. Oznacza to, że przepis i związane z nim konsekwencje najbardziej uderzy w zwykłych obywateli, którzy tak naprawdę często nie są w stanie sami określić czy spełniają wymagania aby otrzymać świadczenie czy nie. Niejeden adwokat zajmujący się tego typu sprawami będzie miał ręce pełne roboty.

Większe możliwości dochodzenia należności

Do tej pory należności z tytułu nienależnie pobranych świadczeń mogły być dochodzone jedynie w trybie egzekucji administracyjnej. Nowelizacja wprowadza jednak rozszerzenie trybów dochodzenia należności z tytułu nienależnie pobranych świadczeń. Jak zapisano w art. 86 ust. 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nienależnie pobrane świadczenia będą podlegały potrąceniu z wypłacanych świadczeń, a jeżeli prawo do świadczeń nie będzie istniało, będą podlegały ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji lub egzekucji sądowej. W praktyce oznacza to, że ZUS teraz będzie mógł się teraz dołączyć do egzekucji komorniczej z nieruchomości, czego do tej pory nie mógł zrobić.

Rozszerzony wykaz nienależnie pobranych świadczeń

W trakcie nowelizacji zmieniony został również art. 84 ust. 2 pkt 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznej, przez co rozszerzono wykaz nienależnie pobranych świadczeń o świadczenia z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego.

Zmiana po kryjomu

Biorąc pod uwagę ilość zmian i ich wagę dla wszystkich ubezpieczonych wydawać by się mogło, że powinny być one przed wprowadzeniem w życie poprzedzone konsultacjami i dyskusjami publicznymi. Nic takiego jednak nie miało miejsca. Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r., poz. 1621) zmieniająca brzmienie art. 84 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych została wprowadzona nijako w tajemnicy, ponieważ autorzy projektu w jego uzasadnieniu nie wspomnieli o nim ani słowem.

 

Materiał zewnętrzny