Wtorek, 30 listopada 2021

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

Agencja Rozwoju Przemysłu zamierza kupić więcej akcji Rafametu. "Dajemy gwarancję i bezpieczeństwo dla przyszłego rozwoju spółki"

15.10.2021 07:00 | 1 komentarz | żet

Aktualnie Agencja Rozwoju Przemysłu posiadała około 47% akcji Rafamet S.A. Jeśli ARP zdoła zrealizować swoje zamierzenia, stanie się właścicielem co najmniej 80% akcji Rafametu. A to jeszcze nie koniec.

Agencja Rozwoju Przemysłu zamierza kupić więcej akcji Rafametu. "Dajemy gwarancję i bezpieczeństwo dla przyszłego rozwoju spółki"
Rafamet S.A. działa w Kuźni Raciborskiej. Firma specjalizuje się w projektowaniu i produkcji obrabiarek. W skład grupy kapitałowej Rafamet wchodzi również Odlewnia Rafamet. Zdjęcie ilustracyjne (arch. Rafamet S.A.).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

11 października 2021 roku Agencja Rozwoju Przemysłu ogłosiła wezwanie do zapisywania się na sprzedaż akcji Rafamet S.A. Ponadto ARP poinformowała o liście intencyjnym w sprawie nabycia przez ARP akcji Rafamet S.A. od Krzysztofa Jędrzejewskiego oraz firm Promack sp. z o.o. i Iskra sp. z o.o. Jeśli ta transakcja dojdzie do skutku, ARP zwiększy stan posiadania akcji Rafamet S.A. do 80%.

W związku z tym, że Rafamet S.A. jest jednym z filarów gospodarczego życia naszego regionu, skierowaliśmy do Agencji Rozwoju Przemysłu pytania o cel tych działań, włączając w to możliwość zdjęcia Rafametu z giełdy (obecnie istnieje taka możliwość w przypadku, gdy główny akcjonariusz posiada 95% akcji przedsiębiorstwa), a także plany ARP S.A. względem Rafametu. Odpowiedział nam rzecznik Agencji Rozwoju Przemysłu Miłosz Marczuk.

- Dlaczego ARP S.A. zdecydowała się zwiększyć stan posiadania akcji Rafametu?

- Nabycie akcji spółki przez ARP ma być rodzajem długoterminowej inwestycji, niezagrażającej interesom spółki, jej istnieniu i rozwojowi. W ocenie ARP, uzyskanie pozycji dominującej wobec spółki wpłynie pozytywnie na jej rozwój i może pozytywnie przyczynić się do budowy wartości spółki. Dodatkowo, wzywający, jako jednoosobowa spółka Skarbu Państwa, daje gwarancję i bezpieczeństwo dla przyszłego rozwoju spółki i umacnianiu jej pozycji na rynku krajowym, jak i na rynkach zagranicznych.

- Czy w przypadku powodzenia transakcji nabycia akcji od Krzysztofa Jędrzejewskiego oraz firm Promack sp. z o.o. i Iskra sp. z o.o., a także pozytywnego odzewu tzw. drobnych akcjonariuszy na wezwanie, ARP S.A. zamierza zdjąć Rafamet S.A. z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie?

- ARP nie zamierza wycofać akcji spółki z obrotu na rynku regulowanym ani podejmować żadnych działań do tego celu zmierzających.

- Jakie są plany ARP S.A. względem Rafametu?

- ARP pracuje nad modelem optymalnego finansowania rozwoju Spółki. Rozważane jest również pozyskanie kapitału w ramach Secondary Public Offering*. Działalność spółki opierająca się na obróbce mechanicznej na maszynach wielkogabarytowych (toczenie, frezowanie, wytaczanie) oraz remontach kapitalnych, modernizacjach i relokacjach obrabiarek ma pozostać niezmieniona i ma być rozwijana.

* Oferta publiczna może przybrać formę emisji nowych akcji, sprzedaży istniejących akcji lub kombinacji tych dwóch form - red.