Piątek, 22 października 2021

imieniny: Halki, Kordiana, Kordelii

RSS

Zbliża się zima, sprawdź swój rozrusznik w samochodzie

11.10.2021 12:10 | 0 komentarzy | EK

Rozrusznik to niepozorny element o stosunkowo prostej konstrukcji. Jednak jego znaczenie jest nie do przecenienia. Choć jest to element, który rzadko ulega awariom, w zimie jest na nie szczególnie narażony. Zarówno niskie temperatury, jak i lód mogą zaburzyć pracę rozrusznika, a tym samym uniemożliwić jazdę. Warto zatem przed zimą sprawdzić stan tego niezbędnego elementu wyposażenia pojazdu.

Zbliża się zima, sprawdź swój rozrusznik w samochodzie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czym jest rozrusznik samochodowy?

Zanim wyjaśnimy, dlaczego sprawdzenie rozrusznika przed zimą jest tak ważne i co należy poddać kontroli, wspomnijmy dwa słowa o tym, czym właściwie jest to urządzenie. Rozrusznik samochodowy to sprzęt bezpośrednio odpowiedzialny za uruchomienie silnika. Urządzenie jest uruchamiane wskutek przekręcenia kluczyka w stacyjce. Dzieje się to dzięki akumulatorowi, dostarczającemu mu energię elektryczną. Tym samym, choć to rozrusznik odpala, nie byłoby to możliwe bez pracy akumulatora.

Mróz i lód zagrożeniem dla rozrusznika

Kluczowym elementem rozrusznika jest elektromagnes. Wskutek oddziaływania niskich temperatur oraz osiadania lodu w rozruszniku, może dojść do zaburzenia jego pracy. Jeśli tak się stanie, rozrusznik samochodowy https://www.centrumauto.pl/marka/1-100359--rozrusznik nie będzie w stanie uruchomić silnika, co oznacza brak możliwości wyruszenia w drogę. Warto w tym miejscu zauważyć, że zapotrzebowanie energetyczne rozrusznika zimą bywa nawet dwukrotnie wyższe niż latem. Między innymi z tego właśnie powodu podczas największych mrozów wielu kierowców ma problem z odpaleniem silnika. Przyczynia się do tego również stan akumulatora. Ujemne temperatury sprawiają, że jego wydajność mocno sprawia. Oznacza to, że jednocześnie występują dwa czynniki utrudniające uruchomienie silnika: większe zapotrzebowanie rozrusznika na energię i mniejsze możliwości akumulatora w zakresie dostarczania tej energii.

Jak uchronić się przed zimowymi problemami z rozrusznikiem?

Nowoczesne samochody posiadają zabezpieczenia, dzięki którym pojawienie się lodu w rozruszniku jest w zasadzie niemożliwe. Skrajnie niskie temperatury również tam nie docierają. Jednak co z rozrusznikami w pojazdach, w których brakuje takich zabezpieczeń? Warto sprawdzić ich stan przed zimą. Jeśli rozrusznik działa w pełni sprawnie, a elektromagnes jest wydajny, ryzyko pojawienia się problemów w zimie jest niewielkie. Nieznaczne ilości lodu nie powinny zakłócić pracy dobrego elektromagnesu. Poza tym zalecamy zainwestować w wydajny, wysokiej jakości rozrusznik. Najlepsze urządzenia są względnie odporne na działanie niskich temperatur, przez co ich zapotrzebowanie energetyczne zimą rośnie nieznacznie.

Materiał zewnętrzny