Wtorek, 21 września 2021

imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita

RSS

Tarcza antykryzysowa. Prowadzący sklepiki szkolne i piloci wycieczek mogą wnioskować o wsparcie

23.07.2021 08:50 | 0 komentarzy | d

Od piątku, 23 lipca, przedsiębiorcy, którzy prowadzą sklepiki szkolne i ponieśli straty z powodu pandemii koronawirusa, mogą składać wnioski o świadczenie postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Na wsparcie z ZUS mogą też liczyć piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy świadczą usługi na rzecz muzeów.

Tarcza antykryzysowa. Prowadzący sklepiki szkolne i piloci wycieczek mogą wnioskować o wsparcie
Wnioski o zwolnienie ze składek i postojowe można składać od 23 lipca. Wnioski o umorzenie składek będzie można złożyć do 30 września (zdjęcie poglądowe)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nowelizacja Tarczy antykryzysowej zakłada pomoc przedsiębiorcom, którzy w jednostkach oświatowych prowadzą sprzedaż środków spożywczych, papierniczych i piśmienniczych na rzecz uczniów, słuchaczy lub wychowanków. Chodzi o kody PKD: 47.11.Z i 47.19.Z.

Jaka pomoc i dla kogo?

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą sklepiki szkolne, będą mogli liczyć na wsparcie ZUS – świadczenie postojowe i zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych.

Prowadzący sklepiki mogą liczyć na zwolnienie z opłacania składek nawet za kilka miesięcy (listopad i grudzień 2020 r., oraz styczeń, luty i marzec br.). - Muszą jednak spełnić określone w przepisach warunki, w tym między innym prowadzić przeważającą działalność pod odpowiedni kodem na 30 września ubiegłego roku, jak też wykazać spadek przychodu o co najmniej 40 proc. w tych miesiącach, za które ubiega się o zwolnienie, porównując przychód do września z 2019 r. lub 2020 r. - informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Zwolnienie z opłacania składek dotyczy także przedsiębiorców, którzy opłacili swoje należności. - Jeśli spełnią warunki i złożą wniosek RDZ-SK również otrzymają oni zwolnienie. W takiej sytuacji będzie możliwość zwrotu nadpłaconych środków (o ile nie mają zaległości na koncie) - dodaje rzeczniczka.

Przedsiębiorcy prowadzący sklepiki szkolne będą też mogli uzyskać świadczenie postojowe tyle razy, w ilu miesiącach zanotowali spadek przychodów o co najmniej 40 proc. Maksymalnie ZUS wypłaci świadczenie postojowe pięć razy w wysokości 2080 zł. Aby uzyskać świadczenie, trzeba będzie złożyć wniosek RSP-SK.

Z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. mogą być także zwolnieni piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy świadczą usługi na rzecz muzeów (kod PKD przeważającej działalności to 79.90.A). Posłuży do tego wniosek RDZ-M.

Ważne terminy

Wnioski o zwolnienie ze składek i postojowe można składać od 23 lipca, wyłącznie elektronicznie – przez platformę PUE ZUS. Tam również ZUS zamieści informację o statusie wniosku. Wnioski o umorzenie składek (RDZ-SK dla sklepików szkolnych oraz RDZ-M dla pilotów wycieczek i przewodników) będzie można złożyć do 30 września.

źródło: ZUSLudzie:

Beata Kopczyńska

Beata Kopczyńska

Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego