Piątek, 23 lipca 2021

imieniny: Bogny, Sławosza, Żelisława

RSS

Rafako dostało 100 mln zł na restrukturyzację

12.07.2021 19:43 | 0 komentarzy | AG

Pomoc zwrotna, przyznana przez Agencja Restrukturyzacji Przemysłu w formie obligacji, ma być przeznaczona na zabezpieczeniu linii gwarancji (46 mln) oraz pokrycie kosztów związanych z realizowanymi i przyszłymi kontraktami (54 mln). Rafako musi spłacić obligacje wraz z odsetkami w trzech ratach do 31 grudnia 2030 roku.

Rafako dostało 100 mln zł na restrukturyzację
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Udzielenie pomocy jest uzależnione od spełnienia przez spółkę kilku warunków, w tym m.in. ustanowienia prawnych zabezpieczeń zwrotu otrzymanej pomocy oraz uzyskania indywidualnej notyfikacji (zgody) Komisji Europejskiej na udzielenie pomocy publicznej na restrukturyzację. Rafako informowało o ubieganiu się o tę pomoc już kilka miesięcy temu, jednak –przypomnijmy– wstrzymywał ją, a także inne planowane działania, brak orzeczenia sądu w sprawie zatwierdzenia układu z wierzycielami.

Zdaniem prezesa spółki Radosława Domagalskiego–Łabędzkiego, Rafako czeka teraz "pasjonujący etap w życiu firmy, polegający na odzyskiwaniu rynku". Przedsiębiorstwo ma dostosowywać się profilem i modelem biznesowym do potrzeb i kierunków transformacji energetycznej w Polsce. Ma ambicje być firmą technologiczną, posiadającą swoją wyspecjalizowaną produkcję, własny obszar projektowy, własne technologie, jak i podtrzymywać formułę głównego wykonawcy na dużych projektach.

Tym niemniej, jak podkreśla wielu ekspertów, kluczowe dla przyszłości raciborskiej firmy jest wejście kapitałowe nowego akcjonariusza w miejsce PBG, która to spółka także znajduje się w restrukturyzacji i deklaruje wolę wycofania się z inwestycji w Rafako. Według nieoficjalnych informacji rozmowy z potencjalnymi inwestorami trwają, ale na tym etapie zarząd spółki nie podaje żadnych konkretów na ten temat.