Niedziela, 1 sierpnia 2021

imieniny: Justyna, Nadii, Piotra

RSS

Prezydent Polowy zorganizuje w ciągu 2 tygodni spotkanie z szefami marketów na temat wywozu śmieci

29.05.2021 10:38 | 14 komentarzy | ma.w

Włodarz zapowiedział to na piątkowej, posesyjnej konferencji prasowej. Chce w ten sposób wyjść naprzeciw oczekiwaniom opozycji, która nie popiera jego propozycji wyłączenia z miejskiego systemu gospodarki odpadami nieruchomości niezamieszkałych (m.in. marketów i firm). Polowy twierdzi, że wskutek oporu radnych, podatnicy muszą dołożyć do wywozu śmieci z tych nieruchomości już prawie pół miliona złotych.

Prezydent Polowy zorganizuje w ciągu 2 tygodni spotkanie z szefami marketów na temat wywozu śmieci
Prezydent Dariusz Polowy i jego służby prasowe - Lucyna Siwek i Rafał Krzyżok. Przy stole redaktorka naczelna RTK Joanna Jędrzejczyk
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Włodarz Raciborza powiedział na konferencji, że nie podda się w staraniach o przekonanie radnych do "uwolnienia mieszkańców od konieczności dopłacania do wywozu śmieci z marketów i firm". Rajcy niezmiennie odrzucają projekt "uchwały w sprawie postanowienia o odbieraniu odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne".

- Nie poddam się, bo działam w słusznej dla mieszkańców sprawie - podkreślił Dariusz Polowy.

Podejście do sprawy ze strony rady z klubów "Razem dla Raciborza" i "Niezależnych Michała Fity" włodarz nazwał "dosyć sztywnym".

Jak poinformował na konferencji Polowy, zaraz po sesji, w czwartek z rana wykonał telefon do radnego Mirosława Lenka, który lideruje największemu w radzie klubowi "Razem". - Powiedziałem mu, że sam zajmę się organizacją spotkania z przedsiębiorcami w sprawie wywozu śmieci z marketów i firm. Pan Lenk zapewnił radę w kwietniu o zamiarze organizacji takiego spotkania, ale do niego nie doszło - stwierdził Polowy.

Prezydent Raciborza zapowiedział, że do spotkania, które on zamierza zorganizować, dojdzie w ciągu najbliższych 2 tygodni.

Spotkanie ma zaowocować dostarczeniem radnym argumentów ze strony zarządzających marketami i przedsiębiorców, że nieruchomości niezamieszkałe powinny znaleźć się poza miejskim systemem odbioru odpadów.

Przypomnijmy, że przewodniczący komisji budżetowej Mirosław Lenk sprowadził w kwietniu na posiedzenie przedstawicieli Raciborskiej Izby Gospodarczej (przyszli Tadeusz Ekiert i Roman Majnusz). Ci zgłosili wątpliwości co do wysokości podwyżek opłat za wywóz śmieci, ale stwierdzili, że zrzeszone w RIG firmy nie chcą opuszczać miejskiego systemu wywozu śmieci.

Wypowiedź Dariusza Polowego na konferencji prasowej, posesyjnej z 28 maja 2021 roku.

Dariusz Polowy o organizacji spotkania w sprawie wywozu śmieci z marketów i firm.mp3

Dariusz Polowy podał kwotę, jaką trzeba dopłacić z budżetu Raciborza na 2021 rok do systemu gospodarki odpadami - po 4 miesiącach to już 480 tys. zł. Wypisał ją na "czeku" dla Mariana Czernera, który jest w gronie oponentów propozycji Polowego.