środa, 12 maja 2021

imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli

RSS

Wszystko co musisz wiedzieć o nowej taryfie Kolei Śląskich

04.05.2021 09:19 | 1 komentarz | MP

Wkrótce zacznie obowiązywać nowa taryfa Kolei Śląskich. Choć średnia cena biletów wzrośnie, to na części tras zaplanowano obniżki. To ostatnie dotyczy m.in. opłat za przejazdy z Raciborza do Rybnika. Po wprowadzeniu nowej taryfy Koleje Śląskie pozostaną jednym z najtańszych przewoźników regionalnych w Polsce.

Wszystko co musisz wiedzieć o nowej taryfie Kolei Śląskich
Koleje Śląskie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

13% - o tyle mają średnio zdrożeć bilety za przejazdy Kolejami Śląskimi. Zmiana dotychczasowej taryfy jest bezpośrednim następstwem wzrostu cen energii elektrycznej, a także kosztów napraw i utrzymania taboru.

Nowa taryfa zostanie wprowadzona etapami. Pierwszy z nich zacznie obowiązywać 10 maja. Kolejny zostanie wprowadzony we wrześniu, a ostatni w 2022 roku.

Proste i zrozumiałe taryfy

Jak informują Koleje Śląskie, główną i jednocześnie pierwszą ze zmian jest dążenie do wprowadzenia jednolitej stawki kilometrowej i korekta ofert liniowych. Podczas drugiego etapu we wrześniu nastąpi wprowadzenie najbardziej atrakcyjnych ofert dla różnych grup odbiorców, w tym seniorów, czy rodzin, a także wprowadzenie wysokich rabatów na przejazdy poza szczytem. Uwaga! Wszystkie bilety sprzedane przed datą pierwszej fazy zmian pozostaną ważne bez dopłaty.

- Podążamy za trendami europejskich kolei regionalnych, które bazują na prostych i zrozumiałych taryfach. Naszym celem jest wdrożenie rozwiązań, które zapewnią czytelne i sprawiedliwe zasady podróżowania pociągami Kolei Śląskich dla wszystkich pasażerów. Z uwagi na fakt, że jest to proces długofalowy, modyfikacje będą wprowadzane etapami. Dziś komunikujemy planowane zmiany cen, natomiast już we wrześniu pojawią się nowe atrakcyjne oferty. Ponadto, na części tras wprowadzimy również możliwość korzystania z innowacyjnej taryfy pozaszczytowej ze zniżką do 20% – podkreśla Aleksander Drzewiecki, Prezes Zarządu Kolei Śląskich.

Koleje Śląskie. Zmieniamy się dla ciebie.

Koleje Śląskie. Zmieniamy się dla ciebie.

Będą też obniżki

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, średnia podwyżka cen biletów Kolei Śląskich wyniesie około 13%. Jednak nie wszystkie ceny zostaną podwyższone.

Jednorazowa opłata za przejazd z Raciborza do Rybnika zostanie obniżona z 8 zł na 7 zł, a bilet miesięczny potanieje o 41 zł (obniżka z 220 zł na 159 zł).

Więcej zapłacą natomiast podróżni dojeżdżający z Rybnika do Katowic (jednorazowy przejazd zdrożeje z 9 zł do 13 zł, natomiast bilet miesięczny z 240 zł do 268 zł).

Taniej niż samochodem

Po modyfikacji taryfy Koleje Śląskie nadal będą jednym z najtańszych przewoźników kolejowych w Polsce. Jednorazowy bilet za przejazd 20 km będzie kosztował 7 zł. Dodajmy, że żaden inny kolejowy przewoźnik regionalny w kraju nie oferuje tak niskiej opłaty.

Podróże kolejowe po Śląsku wciąż będą bardziej opłacalne niż podróże samochodowe. Przykładowo, koszt przejazdu samochodem z Raciborza do Rybnika to niespełna 10 zł. Za podróż koleją zapłacimy 7 zł. Im większa odległość, tym większe oszczędności. Koszt podróży samochodowej z Katowic do Ustronia to ponad 26 zł. Za pokonanie tej trasy pociągiem zapłacimy 17,5 zł*.

Koleje Śląskie. Taniej niż samochodem.

Koleje Śląskie. Taniej niż samochodem.

Poza szczytem taniej

Na tym nie koniec zmian. Od września wprowadzone zostaną rabaty dla podróżnych korzystających z Kolei Śląskich poza godzinami szczytu. - Chcemy promować transport kolejowy także poza szczytem komunikacyjnym, tak, aby kolej nie kojarzyła się jedynie z dojazdem do pracy - informuje przewoźnik.

We wrześniu wprowadzone zostaną również nowe rodzaje biletów:

- Silesia24 - bilet będzie kosztował 38 zł i pozwoli na podróżowanie pociągami Kolei Śląskich po województwie śląskim przez całą dobę.

- Silesia24DUO - zakup tego biletu pozwoli nam zabrać w dni wolne od pracy drugą osobę za dopłatą 1 zł.

- Codziennie uruchamiamy około 400 pociągów. To niezwykły potencjał komunikacyjny dla mieszkańców naszego województwa. Kolej jako bezpieczny, ekologiczny i wygodny środek transportu może im zatem służyć nie tylko w czasie dojazdu do pracy, ale także poza godzinami szczytu. Zmiana taryfy Kolei Śląskich przede wszystkim ma na celu wprowadzenie prostej taryfy, a także wdrożenie atrakcyjnych ofert, które zachęcą pasażerów do podróżowania z nami - kończy Aleksander Drzewiecki, Prezes Zarządu Kolei Śląskich.

(żet)

* Koszty dotyczą cen paliw z 11 marca 2021 r. przy założeniu, że samochód średni spala 7 litrów paliwa (95) na 100 kilometrów.