Poniedziałek, 17 maja 2021

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Rafako nadal nad przepaścią. Ponad trzysta milionów straty za 2020 rok

01.05.2021 14:00 | 0 komentarzy | żet

Spółka z Raciborza podała wyniki finansowe za 2020 rok. Zgodnie przewidywaniami, firma odnotowała stratę netto w wysokości 316,88 mln zł.

Rafako nadal nad przepaścią. Ponad trzysta milionów straty za 2020 rok
Prezes Rafako S.A. Radosław Domagalski-Łabędzki uważa, że Polska potrzebuje firmy z Raciborza do przeprowadzenia procesu dekarbonizacji krajowej energetyki.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rafako zakończyło 2020 rok ze stratą netto w wysokości 316,88 mln zł. Przychody ze sprzedaży wyniosły 1,207 mld zł. W 2019 roku Rafako odnotowało 437,56 mln zł straty netto. Przychody ze sprzedaży wyniosły wtedy 1,244 mld zł.

- Wyniki finansowe za rok 2020 są niestety odzwierciedleniem tych zdarzeń, które sprawiły, że we wrześniu ubiegłego roku jedynym ratunkiem dla Rafako stało się ogłoszenie procesu restrukturyzacji i rozpoczęcie gruntownej naprawy spółki. Wypowiedzieliśmy nierentowne kontrakty, renegocjowaliśmy wiele umów, znacząco ograniczyliśmy koszty, dokonaliśmy także redukcji zatrudnienia, w zakończonym właśnie procesie zwolnień grupowych - napisał prezes Radosław Domagalski-Łabędzki w liście do akcjonariuszy Rafako S.A.

Układ z wierzycielami czeka na uprawomocnienie

Prezes Domagalski-Łabędzki zwrócił uwagę, że w grudniu 2020 roku odbyło się głosowanie wierzycieli nad układem, którego uprawomocnienie pozwoli na umorzenie części długów Rafako, a także rozłożenie na raty oraz zamianę na akcje nowej emisji reszty zobowiązań.

Układ nie uprawomocnił się do tej pory, gdyż jeden z wierzycieli złożył zażalenie. Zażalenie jest nadal rozpatrywane przez sąd.

Rozmowy na temat pozyskania inwestora

- Trwają intensywne prace nad pozyskaniem inwestora. Rozmawiamy równolegle z kilkoma podmiotami, które są zainteresowane naszą Spółką. Mamy dla potencjalnych inwestorów różne scenariusze rozwoju, mamy plan na nowe Rafako, ale spółka nadal potrzebuje wsparcia, aby w pełni wykorzystać swój potencjał - stwierdził prezes Radosław Domagalski-Łabędzki.

Poszukiwania inwestora trwają już od niemal roku. Na sprzedaż wystawiony jest pakiety akcji Rafako S.A. należący do PBG S.A. Z naszych nieoficjalnych ustaleń wynika, że jednym z podmiotów, który wyraża zainteresowanie inwestycją w Rafako jest fundusz z grupy Polskiego Funduszu Rozwoju.


Zobacz również: