Sobota, 15 maja 2021

imieniny: Zofii, Nadziei, Berty

RSS

Oszczędności i gwarancja zatrudnienia - plan nowej prezes JSW

25.03.2021 09:55 | 1 komentarz | ska

Do ponad 22 tys. pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej trafił we wtorek 23 marca list od nowej prezes Barbary Piontek, w którym przedstawia ona plany na wprowadzenie oszczędności oraz jednocześnie podkreśla, że gwarancje zatrudnienia powinny zostać zachowane. 

Oszczędności i gwarancja zatrudnienia - plan nowej prezes JSW
Barbara Piontek zapewnia, że mimo planu oszczędnościowego gwarancje zatrudnienia i wysokość wypłat się nie zmienią. fot. KSSE
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Oszczędności i gwarancja zatrudnienia - plan nowej prezes JSW

Przy wejściu JSW na giełdę pracownicy otrzymali gwarancję zatrudnienia na 10 lat. W tym roku ona wygasa, jednak prezes Barbara Piontek postuluje jej przedłużenie, o czym zapewnia pracowników w swoim liście. To pierwsze oficjalne wystąpienie nowej prezes do kadry JSW. Barbara Piontek zapowiada wprowadzenie oszczędności i skromniejsze funkcjonowanie ze względu na trudną sytuację. - Dlatego zmuszona jestem wprowadzić program oszczędnościowy w naszej firmie. Zapewniam jednak, że wasze wypłaty i miejsca pracy nie są zagrożone - pisze w swoim liście prezes JSW. Przypomnijmy, że spółka zakończyła miniony rok stratą w wysokości 1,53 mld zł

W ubiegłym roku spółka otrzymała także pożyczkę z PFR w wysokości 1 mld złotych, którą musi spłacić do września 2024 roku. Ponadto JSW zaciągnęła też preferencyjną pożyczkę na 173,6 mln zł. Sporo ubyło też z Funduszu Stabilizacyjnego spółki, który powstał na wypadek trudnego czasu dla węgla. Było w nim prawie 1,8 mld zł i większość tych pieniędzy została wykorzystana. Ambitnym celem nowej prezes jest odbudowa funduszu. 

W swoim liście Barbara Piontek nawiązała także do decyzji o wpisaniu węgla koksującego na listę surowców strategicznych w Unii Europejskiej, co traktuje jako dużą szansę dla spółki.