Czwartek, 6 maja 2021

imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty

RSS

Żorska pediatria otrzymała biblioteczkę dla najmłodszych [ZDJĘCIA]

18.03.2021 14:32 | 0 komentarzy | ska

Mieszkanka Żor Anna Sobota wraz z radną Anną Gaszką stały się inicjatorkami pomysłu na biblioteczkę dla najmłodszych z oddziału pediatryczego żorskiego szpitala. Pomysł ten udało się zrealizować dzięki wsparciu zachęconych przez radną sponsorów oraz Fundacji MARTEL. Biblioteczka w kształcie serca została oficjalnie przekazana szpitalowi 18 marca. 

Żorska pediatria otrzymała biblioteczkę dla najmłodszych [ZDJĘCIA]
Radna Anna Gaszka, prezes fundacji Stanisław Adam Jędrysiak oraz przedstawiciele firm, które zasponsorowały powstanie biblioteczki w szpitalu.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Żorska pediatria otrzymała biblioteczkę dla najmłodszych [ZDJĘCIA]

Biblioteczka w kształcie serca jest drugą tego typu inicjatywą w Polsce. Pierwsza powstała w szpitalu w Kaliszu, gdzie funkcjonuje Wydawnictwo MARTEL i jednocześnie Fundacja MARTEL. Staraniem żorzanek Anny Soboty oraz radnej Anny Gaszki, która do przedsięwzięcia zachęciła żorskich przedsiębiorców, drugą biblioteczkę na oddziale pediatrii udało się zorganizować własnie w Żorach. Od pomysłu do wcielenia go w życie nie upłynęło wiele czasu. Inicjatorki uruchomiły swoje kontakty i dzięki temu już kilka dni później mali pacjenci mogli cieszyć się z książeczek. Pomysł znalazł pozytywny odbiór u kierownictwa szpitala. 

Radna Anna GAszka do nietypowego pomysłu zachęciła także innych sponsorów przedsięwzięcia: firmę Stars Auto Mirosław Pietraszek, Autokomis Sprinter 2 Sławomir Habzda, Restaurację Pancho oraz firmę Drabas Express.

- Co wyróżnia ten projekt? Książki są prezentem dla pacjentów oddziału dziecięcego. Mali pacjenci będą mogli korzystać z publikacji i zabrać książeczki i kolorowanki do domu. Fundacja nie tylko chce pomóc w terapii dzieci, ale też zachęcić je do czytania. Inicjatywa bardzo spodobała się lokalnym działaczom i przedsiębiorcom więc postanowili ją wesprzeć - podkreśla Anna Gaszka, radna Żor. 

- Chcieliśmy stworzyć fajną akcję, aby dzieciaki w tym trudnym czasie pandemii, wyniosły z tego coś wartościowego. Książkoterapia, którą mocno propagujemy, działa bardzo dobrze. Dziecko, kiedy jest w stanie choroby i ma na głowie sporo różnych problemów, zaczyna czytać i pogrąża się w świecie wyboraźni i książki. Dlatego też łatwiej jest mu poradzić sobie z chorobą - zapewnia Stanisław Adam Jędrysiak, prezes Fundacji MARTEL, która wypełniła biblioteczkę książkami dla dzieci. Co ważne, każde dziecko na oddziale będzie mogło zabrać sobie do czytania książki, które pozostaną mu już na własność. Co miesiąc, sukcesywnie ze wsparciem sponsorów książki będą w biblioteczce uzupełniane. 

Obecnie żorska pediatria ma wielu małych pacjentów, jak zapewnia jednak lekarz Małgorzata Krawczyk, medycy robią wszystko, aby dzieci pozostawały w szpitalu jak najkrótcej.