Poniedziałek, 17 maja 2021

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Fita pokazał plany nowego właściciela szpitala przy Bema

02.02.2021 13:34 | 4 komentarze | ma.w

Były wiceprezydent Raciborza, odpowiedzialny za czasu swej pracy w urzędzie m.in. za obsługę inwestorów, kontynuuje rozmowy z przedsiębiorcami. Podzielił się na Facebooku wizją przebudowy starego szpitala, planowaną przez inwestora - właściciela nieruchomości. Fita twierdzi, że jego rozmówca jest zdeterminowany i już usiadł do rozmów z władzami miasta.

Fita pokazał plany nowego właściciela szpitala przy Bema
Michał Fita poznał szczegółowo zamiary nowego właściciela starego szpitala
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Kilka dni temu spotkałem się z nowym inwestorem chcącym zagospodarować teren starego szpitala przy ul. Bema - poinformował były zastępca Dariusza Polowego.

Z informacji, jakie podał Michał Fita, wynika, że jedno skrzydło starej lecznicy ma być przekształcone w nowoczesny apartamentowiec. Zabytkowa fasada ma być zachowana.

Przy parku Roth powstałoby 57 mieszkań oraz parking wielopoziomowy.

- Realizacja tej inwestycji przyczyni się nie tylko do rozwoju Raciborza, ale również pozwoli zabezpieczyć obiekt będący dziś miejscem pożarów i straszydłem w centrum miasta. Nie trzeba będzie na zabezpieczenie wydawać publicznych pieniędzy - pisze M. Fita nawiązując do prób działań swego byłego szefa, podejmowanych w ubiegłym roku, zablokowanych przez radę miasta.

Aby mogło dojść do inwestycji, potrzebne są zmiany w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Niezbędna jest również zgoda konserwatora zabytków.

Były wiceprezydent nie chce podać więcej szczegółów, wskazując, że na tyle pozwolił w tym zakresie biznesmen, z którym rozmawiał. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że inwestor z Bema zwrócił się z tematem do władz Raciborza.

Przypomnijmy, że o zmiany w planie miejscowym wnioskuje od dłuższego czasu do prezydenta Polowego raciborski przedsiębiorca z Raciborza Artur Zdrzałek, który chciałby ich dla swojej działki po starym Polmosie. Włodarz miasta nie zgadza się na wizję wnioskodawcy dla tego terenu i kupił u eksperta nowe opracowanie dla tej części Raciborza, ze wskazaniem części mieszkalnej nad Odrą, a nie handlowo - usługowej jak chce Zdrzałek.

- Wszystko jest w rękach prezydenta miasta i radnych. Trzymam kciuki za powodzenie tej inwestycji - podkreślił Michał Fita.

Aktualizacja

Prezydent Raciborza Dariusz Polowy powiedział Nowinom, że zna tę sprawę. - Jest inwestor zainteresowany zmianą w planie zagospodarowanie, związaną z częścią starego szpitala, przylegającą do parku im. Miasta Roth. Taki wniosek wpłynął już urzędu miasta - stwierdził włodarz Raciborza.

Aktualizacja

W komentarzu pod artykułem pojawiło się pytanie o rolę Michała Fity w relacjach między inwestorem a Miastem Racibórz. Z tego co dowiedzieliśmy się od byłego wiceprezydenta, to pokłosie kontaktów z przedsiębiorcą - właścicielem części starego szpitala, które zaczęły się jeszcze w czasie pracy Fity w magistracie. Fita nadzorował wydział rozwoju, odpowiedzialny za obsługę inwestorów w mieście. Jak usłyszeliśmy od byłego już urzędnika, kontakt ten utrzymał się do dziś i przedsiębiorca podzielił się z M. Fitą wizualizacją dla starego szpitala. Przypomnijmy, że były wiceprezydent jest liderem grupy radnych "Niezależnych Michała Fity", a to rada miasta zdecyduje ostatecznie o zgodzie dla zmian w planie zagospodarowania przestrzennego.

Wizualizacja przebudowy starego szpitala

Ludzie:

Michał Fita

Michał Fita

Były wiceprezydent Raciborza