Niedziela, 16 maja 2021

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Sąd: Rybniccy radni mogli zablokować budowę kopalni

01.02.2021 10:03 | 0 komentarzy | acz

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach stanął w piątek po stronie rybnickich radnych i uznał, że unieważniona przez wojewodę śląskiego uchwała, która blokuje możliwość budowy kopalni, została podjęta zgodnie z prawem.

Sąd: Rybniccy radni mogli zablokować budowę kopalni
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

O pomyślny rozstrzygnięciu poinformował w piątek prezydent Rybnika Piotr Kuczera. - Wygraliśmy. Sąd uznał, że nasza uchwała blokująca budowę kopalni na Paruszowcu jest ważna! Dziękuję za wspólną walkę - napisał Kuczera na portalu społecznościowym. Przypomnijmy, chodzi o uchwałę radnych z 23 kwietnia ubiegłego roku, gdzie zmieniono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, uniemożliwiając powstanie w rejonie ulicy Golejowskiej zakładu górniczego. Następnie uchwała trafiła do wojewody, ten nabrał jednak wątpliwości, czy jest ona zgodna z prawem.

Spółka Bapro, która chce uruchomić w Rybniku kopalnię eksploatującą złoże Paruszowiec, oceniała wcześniej, że inwestycja o wartości ok. 3 mld zł przyniosłaby korzyści miastu i całej polskiej gospodarce. Według założeń, kopalnia miałaby zatrudniać bezpośrednio ok. 2,5 tys. osób. Władze Rybnika wykazały jednak, że funkcjonowanie takiego zakładu spowodowałoby ogromne szkody w przyrodzie i infrastrukturze miasta.