Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pracownicze Plany Kapitałowe – czy to się opłaca?

Od wielu miesięcy zewsząd słychać o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Warto dokładnie zapoznać się z tym pojęciem i całym mechanizmem, by zdecydować, czy chce się przystąpić do programu. Jest on bezpłatny, jednak chodzi w nim o nasze pieniądze. Na czym to polega? Dla kogo rozwiązanie to jest najkorzystniejsze? Czy wpływa to na nasze wynagrodzenie? I wreszcie – czy warto skorzystać z PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe – czy to się opłaca?

Pracownicze Plany Kapitałowe – co to takiego?

Wraz z pierwszym dniem lipca 2019 roku w życie weszło nowe rozwiązanie inwestycyjno-oszczędnościowe, jakim są Pracownicze Plany Kapitałowe. Jest to cały system pozwalający na dobrowolne gromadzenie oszczędności bez potrzeby realnego, widocznego rezygnowania z bieżącej wypłaty. Jest to swoisty dodatek do oszczędzania emerytalnego. Warto podkreślić, że rozwiązanie to jest całkowicie dobrowolne i nikt nie jest zobligowany do skorzystania z niego. Ten powszechny program społeczny, jak przekonują eksperci, ma zbudować większe bezpieczeństwo finansowe Polaków, którzy nie oszczędzają. Polega on na tym, że pracownik może zdecydować o dodatkowej wpłacie, która ląduje na jego indywidualnym koncie emerytalnym.

Dla kogo PPK?

PPK to rozwiązanie dowolne, jeśli chodzi o pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę. Do wdrożenia systemu zobligowani są natomiast przedsiębiorcy zatrudniający więcej niż 50 osób. Nie oznacza to, że każdy pracownik musi skorzystać z Pracowniczych Planów Kapitałowych, jednak musi mieć taką możliwość. Mniejsze działalności gospodarcze mogą, ale nie muszą wprowadzić ten program w swoich strukturach. PPK ma być rozwiązaniem, które zachęci Polaków do oszczędzania. Badania dowodzą, że jesteśmy narodem niepotrafiącym oszczędzać, co staje się problemem w wieku emerytalnym. Niewysokie emerytury bardzo często nie są w stanie zabezpieczyć nawet podstawowych potrzeb, a seniorzy skazani są na pomoc rodziny lub państwa. PPK ma pomóc w rozwiązaniu tego finansowego problemu społecznego.

PPK a wynagrodzenie – co się zmienia?

Jeśli chodzi o wysokość wynagrodzenia, kalkulacja jest dość prosta. Wpłata podstawowa wynosi 2% wynagrodzenia brutto. Pracownik może zdecydować się na przekazanie dodatkowej wpłaty od 2% aż do 4% wynagrodzenia brutto na poczet konta PPK. Pracodawca z kolei zobowiązany jest do dopłaty podstawowej w wysokości 1,5% wynagrodzenia brutto. W przypadku, gdy pracownik zdecyduje się na wpłatę dodatkową, obliguje to również pracodawcę. Tutaj maksymalnie również kwota ta wynosi 4%. W efekcie daje to nam od 3,5% aż do 8% pensji brutto na osobnym, indywidualnym koncie.

Warto przeczytać również: www.casfera.pl/najlepsze-moje-programy-inwestycyjne-czyli-dlaczego-przystapilem-do-ppk/

Materiał zewnętrzny

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].