Niedziela, 9 maja 2021

imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny

RSS

Aby przetrwać, firmy otwierają się mimo obostrzeń w Rybniku i w Żorach

14.01.2021 11:50 | 14 komentarzy | ska

Kilka dni temu powstała interaktywna mapa firm i lokali, które mimo obostrzeń otworzą się dla swoich klientów. Dla wielu to być albo nie być. Wśród firm, które chcą wznowić działalność są trzy z Rybnika i jedna z Żor. 

Aby przetrwać, firmy otwierają się mimo obostrzeń w Rybniku i w Żorach
W oknach Sweet Home Silesia w Rybniku zawisły wymowne transparenty. Lokal wznowił działalność stacjonarną, aby przetrwać. fot. Sweet Home Silesia
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Aby przetrwać, firmy otwierają się mimo obostrzeń w Rybniku i w Żorach

Problem utraty dochodu przedsiębiorców przez wprowadzenie rządowych obostrzeń w regionie dotyka wielu firm, które nie mogą działać. Wiele restauracji i kawiarni działało w formule "tylko na wynos", jednak taka działalność stanowiła tylko odsetek dochodów, które lokale osiągały przed pandemią. Aby utrzymać miejsca pracy, mieć za co opłacić koszty i nie rezygnować z często budowanych przez lata biznsów, niektórzy postanowili działac. Po wyrokach sądów, uchylających kary wymierzone przez Sanepid, niektóre firmy zdecydowały się na otwarcie lokali w formie stacjonarnej, ale najczęściej na nowych zasadach. 

W Rybniku zaryzykować postanowiły trzy podmioty. Jako pierwsza otworzyła swe progi dla klientów Sala Zabaw Pirat przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej już 9 stycznia. - Otwieramy lokal aby przetrwać, nie jesteśmy już w stanie czekać na pomoc i obietnice, że jakoś to będzie, że musimy być cierpliwi ... niestety ale się nie da ... jesteśmy zobowiązani do wysokich opłat oraz do utrzymania pracowników - informują pracownicy sali zabaw na swoim fanpage. 

Kolejne dwa lokale zapowiedziały otwarcie w najbliższych dniach. To kawiarnia Sweet Home Silesia przy ul. Sobieskiego oraz klub muzyczny Face 2 Face przy ul. Wiejskiej. - Otwieramy nasz lokal, dla Was. Możecie usiąść przy stoliku i skorzystać z całego menu, oczywiście przy zachowaniu wcześniej już ustalonych wymogów sanitarnych: maseczki, dezynfekcja, odległość - zapowiedzieli w Sweet Home Silesia. - Dziękujemy za słowa wsparcia które są niezwykle budujące. Dziękujemy mediom za zainteresowanie problemem naszej branży. Obserwujcie profil, za kilka dni ogłosimy datę powrotu - informuje załoga Face 2 Face. 

W Żorach natomiast dla swoich klientów sale otworzyła restauracja Gryfna Lama, oferując... szkolenia z prowadzenia działalności gospodarczej. Restauracja przygotowała swój regulamin. Opisane szczegółowo na fanpage restauracji szkolenia są możliwe do 10 osób jednocześnie na sali. Lokal posiada 5 sal, więc jednocześnie może przebywać w lokalu maksymalnie 50 osób. Udział w takim wydarzeniu wymaga wcześniejszej rezerwacji grupy zorganizowanej. Program takiego gastronomicznego szkolenia obejmuje m.in. przygotowanie koktajli, naukę rozpalania sziszy oraz tworzenia burgera. 

Jak oceniacie pomysły miejscowych lokali na powrót do działalności?