Piątek, 26 lutego 2021

imieniny: Aleksandra, Mirosława, Dionizego

RSS

1899 osób zobaczyło pierwszy dzień konferencji JSW o innowacjach w górnictwie [WIDEO]

05.11.2020 10:05 | 0 komentarzy | ska

Bezpieczeństwo pod ziemią, górnictwo przyszłości, innowacyjne rozwiązania – to tematy trzydniowej konferencji on line, która rozpoczęła się dziś (4 listopada) w Biurze Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. 21. Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna KOMTECH-IMTech to wspólne przedsięwzięcie Instytutu Techniki Górniczej KOMAG, Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz spółki JSW Szkolenie i Górnictwo. Tylko pierwszego dnia konferencję obserwowały 1899 osoby.

1899 osób zobaczyło pierwszy dzień konferencji JSW o innowacjach w górnictwie [WIDEO]
Konferencja KOMTECH 2020 przyciągnęła 1899 widzów online. fot. Mateusz Paszek/JSW
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

1899 osób zobaczyło pierwszy dzień konferencji JSW o innowacjach w górnictwie [WIDEO]

Konferencja ma charakter otwarty i jest bezpłatna. Jej wiodące tematy to przyszłość górnictwa w pełnych wyzwań czasach oraz nowe projekty i technologie, które mogą im sprostać. Jak mówili organizatorzy – to szansa i nadzieja dla górnictwa. – Aby istniało górnictwo efektywne ekonomiczne, trzeba ciągle się zmieniać i ciągle dopasowywać do rzeczywistości – powiedział prof. Dariusz Prostański, dyrektor Instytutu Techniki Górniczej KOMAG.

Wymiana doświadczeń i dialog w międzynarodowym środowisku górniczym to właśnie cel konferencji. Jej uczestnicy – oprócz wysłuchania referatów czy debat – mają możliwość zadawania pytań poprzez dedykowany adres email, bo całość odbywa się przez Internet w związku z sytuacją pandemiczną w naszym kraju. Dziś pytań nie brakowało, bo w konferencji wzięli udział przedstawiciele wszystkich polskich górniczych spółek, kadra naukowa, inżynierska oraz współpracujące z górnictwem przedsiębiorstwa oraz instytucje, takie jak Wyższy Urząd Górniczy i Główny Instytut Górnictwa.

Szczególne zainteresowanie wzbudziły aspekty praktyczne stosowanych pod ziemią rozwiązań technologicznych. – Nic nie stoi na przeszkodzie, by mimo pandemii nasza kadra inżynieryjna mogła zapoznać się z ciekawymi rozwiązaniami, które mogłyby znaleźć zastosowanie w naszych kopalniach, przynosząc nam konkretne efekty – mówił Artur Dyczko, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych. – Interesuje nas wdrażanie rozwiązań, które są efektywne, mogą wpłynąć na obniżenie naszych kosztów, muszą być też bezpieczne dla górników i niezwodne, bo powinny być długofalowe.

Pierwszego dnia konferencję otwarła specjalna sesja poświęcona kombajnowi Bolter Miner, który dokładnie od roku pracuje w należącej do JSW kopalni „Budryk” w Ornontowicach. Swoimi doświadczeniami z ekspertami i praktykami górnictwa podzielili się przedstawiciele kopalni oraz Przedsiębiorstwa Budowy Szybów – spółki, która jest najnowszym nabytkiem Grupy Kapitałowej JSW.

Środowe debaty poświęcone były także innowacjom – tzw. górnictwu przyszłości, cyberbezpieczeństwu i nowoczesnym systemom sterowania, monitoringu oraz diagnostyki maszyn i urządzeń górniczych. Ciąg dalszy konferencji już jutro. Wśród tematów m.in. odzysk minerałów, internacjonalizacja polskiego sektora okołogórniczego i rozwój kwalifikacji w górnictwie.