Czwartek, 13 maja 2021

imieniny: Serwacego, Ofelii, Roberty

RSS

Wiek nie ma znaczenia, liczy się przydatność zawodowa pracownika. Dyrektor HR Rafako o zwolnieniach grupowych

07.10.2020 18:22 | 0 komentarzy | żet

Pytamy o współpracę Rafako z Powiatowym Urzędem Pracy w Raciborzu dotyczącą przepływu informacji na temat zwalnianych pracowników.

Wiek nie ma znaczenia, liczy się przydatność zawodowa pracownika. Dyrektor HR Rafako o zwolnieniach grupowych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zwolnienia grupowe w Rafako wypadły w okresie trudności gospodarczych związanych z epidemią koronawirusa. Dlatego bardzo ważne jest, aby spółka zrobiła wszystko co w obecnej sytuacji możliwe, aby złagodzić skutki redukcji zatrudnienia. W zakresie tego typu działań mieści się m.in. ścisła współpraca z Powiatowym Urzędem Pracy w Raciborzu.

To właśnie PUP jest w kontakcie z pracodawcami, którzy mogliby zatrudnić choć część pracowników zwolnionych z pracy w Rafako. PUP dysponuje też środkami (lub może o nie wystąpić) na organizację szkoleń i przekwalifikowanie osób, których umiejętności i doświadczenie nie odpowiadają aktualnemu zapotrzebowaniu rynku pracy. Jednak aby sięgnąć po te środki, PUP musi wiedzieć o liczbie zwalnianych pracowników, ich doświadczeniu czy wieku.

Właśnie dlatego skierowaliśmy do Rafako szereg pytań dotyczących współpracy z PUP w Raciborzu. Odpowiedziała nam Magdalena Gurak, dyrektor pionu HR w Rafako S.A.

- Czy specjaliści od zarządzania kadrami Rafako nawiązali kontakt z Powiatowym Urzędem Pracy w Raciborzu?

- Tak, PUP był od początku informowany: o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych w dniu 01.09.2020, a 22.09.2020 przyjętym regulaminie w sprawie zasad postępowania w sprawach dotyczących pracowników objętych zamiarem grupowego zwolnienia w Rafako. Na jutro (8.10.2020 r. - red.) zaplanowane zostało spotkanie dyrektor pionu HR Rafako z dyrektorem PUP.

- Skoro tak, to czy przekazaliście Państwo do PUP w Raciborzu informacje na temat liczby zwalnianych pracowników (zarówno całościowych szacunków, jak i miesięcznego planu na październik)?

- Oczywiście. Po procesie konsultacji z organizacjami związkowymi łączna liczba pracowników, objętych zamiarem grupowego zwolnienia wynosi maksymalnie 400 osób. Do końca października 2020 liczba zwolnień obejmie ok. 150 osób.

- Czy PUP w Raciborzu wie, do jakiej grupy wiekowej zalicza się gros zwalnianych w najbliższym czasie pracowników?

- Nie kierujemy się przy decyzjach o doborze pracowników do zwolnień kryterium wieku. Likwidując stanowisko opieramy się na ocenie przydatności zawodowej pracownika, w wyjątkowych przypadkach bierzemy pod uwagę także sytuację rodzinną pracownika. Zważywszy na to, że proces zwolnień rozpoczął się tydzień  temu, tego typu dane będą uzupełniane na bieżąco.

- Czy PUP w Raciborzu powziął od Państwa informację, jakie zawody wykonują zwalniani pracownicy?

- PUP otrzymał od nas informację, jakie grupy zawodowe dotkną zwolnienia.  Aktualny stan wypowiedzeń w ramach zwolnień grupowych to 76 pracowników umysłowych i 3 pracowników fizycznych.