Sobota, 23 stycznia 2021

imieniny: Ildefonsa, Rajmunda, Klemensa

RSS

Epidemia koronawirusa:

Rameta zrobi meble dla Anglików. Spółdzielnia chce pracować na dwie zmiany

31.07.2020 07:00 | 0 komentarzy | ma.w

Sytuacja w fabryce z Ostroga stabilizuje się. We wrześniu zakład powinien już działać przy ul. Gospodarczej, w strefie ekonomicznej. Zaczyna szukać pracowników, bo przybyło nowych zamówień na wyroby Ramety.

Rameta zrobi meble dla Anglików. Spółdzielnia chce pracować na dwie zmiany
Spółdzielnia Meblarska Rameta w Raciborzu.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wiceprezesi spółdzielni – Aleksandra Mikoś i Marek Wyrostek odbyli w ostatnim czasie szereg rozmów z wierzycielami Ramety i jak mówią, „uspokoili finanse”. – Dzięki temu do zakładu nie zapuka nagle komornik, co destabilizowało jego działalność. Wróciliśmy z partnerami handlowymi do zdrowych relacji, odzyskaliśmy wiarygodność firmy, z czym w ostatnim czasie nie zawsze było najlepiej – mówią zarządzający. Liczne zobowiązania, które powstały w trakcie kadencji poprzedniego zarządu rozłożono na raty. Zakład jest w stanie regularnie je spłacać. Szefowie fabryki przyznają, że niektóre rozmowy były bardzo trudne. Musieli udowodnić „na papierze”, że to co deklarują będzie realizowane, bo wcześniej – jak mówią – wielu kontrahentów nie doczekało się dotrzymania słowa danego w Ramecie. – Dlatego nie wszyscy chcieli w ogóle z nami rozmawiać – zauważa M. Wyrostek.

Jesienią w strefie

Teraz przed firmą stoi przeprowadzka pod nowy adres – w miejsce dawnego Ramexu, który zlokalizowano w strefie gospodarczej. Obecna siedziba zostanie sprzedana. Z nabywcą podpisano już wstępną umowę. Jesienią przenosiny Ramety powinny być sfinalizowane. Wpierw ma być przeprowadzony na ul. Gospodarczą magazyn surowców, a następnie szwalnia. Ostatnia przeniesie się administracja. Na ul. Gospodarczej będzie trzeba dla niej znaleźć miejsce, bo obecne hale mają charakter magazynowo-produkcyjny. – Będzie potrzebna rozbudowa obiektu – zapowiada wiceprezes Wyrostek. Aktualnie zaczęła się inwentaryzacja zakładu. W nowej Ramecie inny ma być model zarządzania. Nowe kompetencje zyskają menadżerowie poszczególnych działów. – Wprowadzimy więcej demokracji – uśmiechają się szefowie. Zapowiadają jednak ściślejszą kontrolę w firmie. – Trzeba to wszystko wyprostować od A do Z – dodają.

Angielski kierunek

Pojawili się nowi klienci. Zupełną nowością będzie eksport do Anglii. Są również nowe kontrakty z Francji. W dalszym ciągu prowadzona jest współpraca z klientem w Słowenii, który zwiększył volumen zamówionych mebli. – Będziemy  kontynuowali nasze kontakty z dotychczasowymi odbiorcami krajowymi – twierdzą Mikoś i Wyrostek. Ważnym partnerem raciborskiej firmy jest słynna sieć salonów meblowych Abra. – Wiemy, że nie możemy się uzależnić od jednego dużego zamówienia – zaznaczają w rozmowie z Nowinami.

Zakład szuka fachowców

Kadra Ramety potrzebuje wzmocnień. Obecny stan zatrudnienia może nie wystarczyć, żeby podołać wszystkim zamówieniom. Rozważana jest praca na dwie zmiany. – Musimy dostosować liczebność kadry do poziomu zamówień. Kto dobrze pracuje, ten lepiej zarobi. Wracają u nas premie za wydajność – informuje Aleksandra Mikoś. Zarządzający deklarują, że będą doceniać pracowników, których uważają za największą wartość Ramety. – Wszyscy płyniemy tą samą łodzią, ale sternicy nie wystarczą, trzeba wspólnie wiosłować, żeby osiągnąć cel. Nie może być podziału „my i oni”, działamy „razem” – szefowie podkreślają założenia filozofii prowadzenia zakładu. 

Chcą skończyć ze stereotypem, że w Ramecie pracuje się głównie zimą, a latem dorabia za granicą na urlopie bezpłatnym. Planowany w okresie letnim przestóh produkcyjny został odwołany ze względu na dużą liczbę zamówień. W marcu i kwietniu fabryka całkowicie wstrzymała produckję z uwagi na panującą epidemię (pracowała tylko szwalnia) – Nadszedł czas, żeby odrobić straty. Rynek się ożywił, jest lepiej niż przypuszczaliśmy, chcemy wykorzystać szansę – zaznaczają Mikoś i Wyrostek.

(ma.w)


Kobieta na czele nadzoru

W Ramecie funkcjonuje już nowa rada nadzorcza. Przewodniczy jej Sonia Jałtuszewska, której zastępcą jest Łukasz Malura. Skład uzupełniają: Grzegorz Pendziałek, Walter Piątek i Wojciech Tkocz. Aleksandra Mikoś i Marek Wyrostek pozostaną jeszcze w funkcjach wiceprezesów, ostateczne zmiany w zarządzie nastąpią jesienią.