Niedziela, 20 czerwca 2021

imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny

RSS

Rafako. Prace w Jaworznie nabierają tempa

28.07.2020 12:43 | 0 komentarzy | ż

- Na miesiąc przed terminem zakończył się etap rozpalania kotła paliwem węglowym na budowie nowego bloku w Elektrowni Jaworzno III - informuje Jacek Balcer, rzecznik prasowy Grupy Rafako.

Rafako. Prace w Jaworznie nabierają tempa
Nowy blok energetyczny w Jaworznie (fot. arch. Rafako).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przypomnijmy, wykonawcą nowego bloku energetycznego dla Tauronu jest spółka E003B7 sp. z o.o. z Grupy Rafako. Rozpalenie kotła to kolejny etap prac rozruchowych, które mają na celu uruchomienie, regulację i optymalizację poszczególnych układów bloku.

W ubiegłym miesiącu Rafako i Tauron podpisały aneks do umowy, który określił zasady dalszej realizacji kontraktu. Określono w nim zasady wykonywania przez wykonawcę prac dodatkowych, w tym dodatkowego opomiarowania i optymalizacji dysz palników węglowych, co w znaczący sposób zwiększy bezpieczeństwo pracy kotła. Była to jedna z głównych rekomendacji niezależnej komisji awaryjnej, powołanej po awarii podczas próbnego rozruchu, która zadaniem komisji wydarzyła się z przyczyn niezależnych od Rafako.

- Bez ustaleń komisji co do przyczyn awarii i bez rekomendacji, jak w przyszłości uniknąć takiej sytuacji, kontynuowanie wielu prac technologicznych byłoby bezcelowe. Dlatego, choć z jednej strony zależy nam na jak najszybszym dokończeniu tej inwestycji, z drugiej, dopiero po zakończeniu prac komisji awaryjnej, mogliśmy nasze działania znacznie przyspieszyć, postępując zarazem w sposób, który nie doprowadzi do ponownego zatrzymania procesu uruchamiania bloku – mówi Łukasz Hołubowski, wiceprezes zarządu spółki E003B7.

Po przeprowadzeniu testów pracy kotła na paliwie węglowym, przyjdzie pora na synchronizację nowego bloku energetycznego z siecią, którą Rafako planuje przeprowadzić we wrześniu tego roku.

źródło: Rafako, oprac. ż