Czwartek, 13 sierpnia 2020

imieniny: Diany, Hipolita, Kasjusza

RSS

Współtwórca "Planu Balcerowicza" przyjechał do Raciborza

09.07.2020 07:41 | 8 komentarzy | ż

Stefan Kawalec spotkał się z samorządowcami z naszego regionu oraz lokalnymi przedsiębiorcami. Ekspert uważa, że pandemia i wywołany nią kryzys stanowi szansę rozwojową dla naszej części Europy.

Współtwórca "Planu Balcerowicza" przyjechał do Raciborza
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- 7 lipca z wizytą w Raciborzu gościł doradca strategiczny i ekspert od finansów publicznych Stefan Kawalec. Do naszego miasta przyjechał na zaproszenie prezydenta Dariusza Polowego. Gość prezydenta odbył cykl spotkań z przedsiębiorcami i samorządowcami Subregionu Zachodniego. Interesującymi go obszarami jest lokalny rynek pracy oraz potencjał rozwojowy i inwestycyjny naszego regionu. Na podstawie zebranych informacji Stefan Kawalec opracuje wnioski, które prezydent wykorzysta w działaniach prorozwojowych miasta - informuje raciborski magistrat.

Zdaniem Stefana Kawalca wywołana epidemią recesja, może stanowić szansę rozwoju dla regionów w centrum Europy. Firmy dla większego bezpieczeństwa będą starały się skracać łańcuch dostaw. To co dziś produkowane jest np. w Azji z powodzeniem może zostać ulokowane w naszej części Europy. Wykorzystanie tego potencjału to jedno z kluczowych zagadnień, na jakie S. Kawalec zwrócił uwagę podczas wizyty w powiecie raciborskim.

- Dla firm zainteresowanych przeniesieniem produkcji ten region może być atrakcyjną opcją. Waszym atutem jest położenie geograficzne i elastyczny rynek pracy. Niewątpliwą bolączką jest brak dużych terenów inwestycyjnych. Nie wypracowaliśmy jeszcze z prezydentem gotowego rozwiązania. Ale kierunkiem w którym należałoby podążać jest stworzenie systemu współpracy samorządów. Większe, bogatsze gminy dysponujące potencjałem finansowym, organizacyjnym i kulturalnym mogłyby podejmować próby ściągnięcia inwestorów na tereny mniejszych, sąsiednich gmin. Takich, które dysponują dużymi areałami inwestycyjnymi. W zamian za profity finansowe w postaci udziału z podatków - powiedział S. Kawalec.

Dobrą ilustracją tego, co aktualnie dzieje się w gospodarce, jest przykład największego pracodawcy w regionie – spółki Eko-Okna. - Pewne rodzaje działalności na zachodzie Europy stają się zbyt drogie ze względu na wysokie koszty pracy. Chociażby w Niemczech, gdzie wydajność rośnie zbyt wolno, produkcja w części jest wygaszana, na czym korzystają polskie firmy. Eko-Okna to przykład niesamowitej wręcz dynamiki rozwoju – mówił Stefan Kawalec po wizycie w Kornicach.

Wykorzystanie takiej szansy wymaga spełnienia wielu warunków. Jednym z nich jest jakość życia, kontynuował ekspert. – Inwestorzy szukają miejsc, w których kadra kierownicza będzie się czuła dobrze. Stąd konieczność troski i działań władz miasta, w kierunku rozwiązań, które czynią życie wygodnym i atrakcyjnym - dodał.

Ten pogląd pokrywa się z głosami przedsiębiorców, którzy spotkali się z byłym wiceministrem finansów. Zwracali oni uwagę na konieczność inwestowania w poprawę jakości infrastruktury drogowej, kontynuację budowy i połączenie ścieżek rowerowych oraz budowę parkingów.

- Musimy możliwie jak najlepiej przygotować się do wyzwań, które przed nami stoją. Kluczowym dokumentem, który powinien wyznaczać horyzontalne cele, docelową wizję jak również strategiczne i operacyjne kierunki rozwoju jest Strategia Rozwoju Miasta Racibórz. Ale każde dodatkowe spojrzenie analityczne, tym bardziej tak wybitnego umysłu i nieprzeciętnej osoby, jaką w mojej ocenie jest Stefan Kawalec, jest nie do przecenienia – podsumowuje prezydent Dariusz Polowy.

Stefan Kawalec to ekonomista, doradca działający na rynku krajowym oraz europejskim dla klientów sektora prywatnego i publicznego. Jest prezesem spółki Capital Strategy. Specjalizuje się w doradztwie strategicznym, doradztwie w wybranych obszarach biznesu i finansach publicznych, a w szczególności w finansach samorządowych, oraz poszukiwaniu partnerów biznesowych. W latach 1989 - 1994 był wiceministrem finansów z kolejnymi ministrami: Balcerowiczem, Lutkowskim, Olechowskim, Osiatyńskim i Borowskim. Był wielokrotnie doradcą dla instytucji międzynarodowych, takich jak Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz dla instytucji rządowych i komercyjnych w kilku krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Kierował procesami przygotowania strategii dużych firm i instytucji finansowych m. in. PZU, Banku Handlowego.

źródło: UM Racibórz, oprac. ż

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza