Czwartek, 9 lipca 2020

imieniny: Lukrecji, Weroniki, Anatolii

RSS

Ważą się losy miasteczka Twinpigs w Żorach. Radni chcą wiedzieć, jaka jest wartość parku rozrywki [AKTUALIZACJA]

25.06.2020 13:23 | 1 komentarz | ska

TEKST AKTUALIZOWANY

Amerykański Park Rozrywki Twinpigs właśnie ogłosił rozpoczęcie tegorocznego sezonu turystycznego w pełnym zakresie działalności parku, a tymczasem na sesji rady miasta ważą się losy samego miasteczka Twinpigs, a tym samym zarządzającej nim spółki Nowe Miasto. W programie sesji pojawiła się uchwała prezydenta Żor o reorganizacji spółki, poprzez sprzedaż parku rozrywki. 

Ważą się losy miasteczka Twinpigs w Żorach. Radni chcą wiedzieć, jaka jest wartość parku rozrywki [AKTUALIZACJA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ważą się losy miasteczka Twinpigs w Żorach. Radni chcą wiedzieć, jaka jest wartość parku rozrywki

Już na samym początku sesji wiceprzewodniczący rady miasta Piotr Huzarewicz odniósł się do uchwały z porządku obrad sesji, dotyczącej reorganizacji spółki Nowe Miasto. Zaznaczył, że od początku miał wątpliwości co do tego, czy zgoda rady miasta jest wymagana, bo prezydent miasta występuje również jednoosobowo jako zgromadzenie wspólników. - Razem z radnym Kazimierzem Dajką za nasze własne pieniądze zwróciliśmy się o opinię prawną do kancelarii spoza Żor, aby rozwiać nasze wątpliwości - powiedział Piotr Huzarewicz, odnosząc się do sytuacji zbycia budynku Quattro przez spółkę, o co nie pytano radnych. - W mojej ocenie jest to próba przerzucenia czy podzielenia się z radą miasta odpowiedzialnością za podejmowane decyzje - dodał wiceprzewodniczący, zgłaszając wniosek o wykreślenie z programu obrad przytoczonej uchwały.

Do sytuacji odniósł się też prezydent Waldemar Socha, zaznaczając, że nie można porównywać sprzedaży budynku do sprzedaży miasteczka, bo po sprzedaży parku rozrywki spółka Nowe Miasto straci większość swoich dochodów. Prezydent poprosił o opinię radcę prawnego urzędu miasta Artura Elantkowskiego. Co warte odnotowania, radca prawny urzędu jest jednocześnie członkiem rady nadzorczej spółki Nowe Miasto. Radca wyjaśnił radnym różnicę między sprzedażą pojedynczego składnika mienia spółki, a jej reorganizacją, o czym mówi uchwała.

Dyskusja o uchwale o reorganizacji przedsiębiorstwa odbywała się już na środowej komisji budżetu. - Komisja nie uzyskała precyzyjnej informacji na temat wartości Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa, ani wyceny obiektów – podkreślił wiceprzewodniczący rady, komentując, że prezydent oraz prezes spółki przyszli nieprzygotowani na posiedzenie komisji budżetu. - W uzasadnieniu do tejże uchwały wskazana jest sztywna kwota 15 mln, natomiast nie mamy żadnego zabezpieczenia, poniżej jakiej wartości oferowanej przez potencjalnego inwestora nie wyrażamy zgody na sprzedaż - podkreślił Piotr Huzarewicz, sugerując, że zgodnie z tymi zapisami, Twinpigs mogłoby zostać sprzedane nawet za 1 zł. Radny zasugerował też, aby prezydent brał pełną odpowiedzialność za podejmowane decyzje w ramach działalności spółki. 

- Z pewnością budynek hotelu był jedną z większych nieruchomości, którą zbyła spółka - powiedział prezydent Waldemar Socha. - Gdybym był przekonany, że nie muszę zwracać się do rady w tej sprawie, to możecie być pewni, że bym się nie zwrócił - stwierdził prezydent, odnosząc się również do opinii prawnej zaprezentowanej przez Piotra Huzarewicza. - Słuchamy naszych radców, bo oni od dziesiątków lat specjalizują się w prawie samorządowym - wyjaśnił Waldemar Socha.

SESJĘ RADY MIASTA ŻORY NA ŻYWO MOŻNA OGLĄDAĆ POD ADRESEM:

TRANSMISJA SESJI RADY MIASTA ŻORY 25 CZERWCA 2020 R.  

Czytaj więcej na kolejnej stronie artykułu >