Niedziela, 11 kwietnia 2021

imieniny: Filipa, Leona, Jaromira

RSS

Rafako zmieni właściciela

26.05.2020 09:48 | 0 komentarzy | żet

PBG S.A. zamierza sprzedać pakiet akcji raciborskiego przedsiębiorstwa, który zapewnia dominującą rolę w zgromadzeniu akcjonariuszy Rafako.

Rafako zmieni właściciela
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

PBG S.A. znajduje się na krawędzi upadłości. Spółka nie była w stanie wypełnić warunków układu, który w 2015 roku zawarła z wierzycielami. Aktualnie przed sądem prowadzone jest postępowanie sanacyjne, które ma doprowadzić do sprzedaży majątku PBG. Składnikiem tego majątku jest pakiet akcji Rafako zapewniający 33,32% głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy raciborskiej spółki.

25 maja aktualny zarządca PBG S.A. - spółka Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja - poinformował Rafako oraz Państwowy Fundusz Rozwoju o zamiarze sprzedaży akcji Rafako S.A., które do tej pory znajdowały się w posiadaniu PBG.

Zarządca PBG oczekuje, że władze Rafako podejmą teraz decyzję o poszukiwaniu inwestora strategicznego. Zarządca PBG wskazuje, że "wybór inwestora powinien zostać dokonany w transparentnym procesie", w który zaangażowani będą główni akcjonariusze Rafako S.A., w tym Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych zarządzany przez PFR TFI S.A.

Wszystko wskazuje więc na to, że Rafako już wkrótce zmieni właściciela. Niewykluczone, że pakiet akcji Rafako zapewniający kontrolę nad przedsiębiorstwem zostanie przejęty przez państwo (np. poprzez Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych, którym zarządza Polski Fundusz Rozwoju).

Przypomnijmy, w minionym roku Rafako odnotowało ogromną stratę. Była ona na tyle duża, że konieczne było uruchomienie procedury zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Rafako S.A. celem przyjęcia uchwały o dalszym istnieniu spółki. Zgromadzenie odbędzie się 28 maja.


Zobacz również: