Poniedziałek, 17 maja 2021

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Racibórz najszczodrzej potraktował przedsiębiorców ze swymi ulgami

18.04.2020 13:00 | 1 komentarz | ma.w

Ukłon miejscowego magistratu w stronę lokalnych przedsiębiorców okazał się największy, w porównaniu do kroków podjętych przez okoliczne samorządy. Oto zestawienie ulg, jakie zaproponowano biznesowi w Raciborzu i sąsiednich miastach Subregionu Zachodniego.

Racibórz najszczodrzej potraktował przedsiębiorców ze swymi ulgami
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Racibórz

1. Zarządzeniem prezydenta Polowego ustalono stawkę czynszu na 1 zł netto za lokal (skorzysta 167 przedsiębiorców)

2. Zmieniono termin płatności opłaty z tytułu użytkowania wieczystego i opłaty przekształceniowej – do 30 czerwca 2020 r. Dodatkowo istnieje możliwość rozłożenia płatności na raty.

3. Możliwość złożenia wniosku o udzielenie ulgi (umorzenie, odroczenie terminu płatności, rozłożenie na raty) w zakresie podatków: rolnego, leśnego, od nieruchomości, od posiadania środków transportowych.

4. Zostało wysłane pismo z prośbą o rozważenie obniżenia wysokości stawek czynszu lokali należących do spółdzielni: GS, Nowoczesna, PGL Dom, Społem PSS. Osobiście z przedstawicielami ww. podmiotów rozmawiał również wicerezydent Fita.

5. Zorganizowano szereg webinarów dla przedsiębiorców i poszerzono kanały komunikacji internetowej na linii Miasto – przedsiębiorcy.

6. Gromadzone są dane o firmach chętnych do zaangażowania w akcję „Kupuj w Raciborzu” i „Zakup odroczony”, aby promować poszczególne branże oferujących możliwość zakupów on-line i zakupów odroczonych.

Wodzisław Śląski

1. Odstąpienie od pobierania czynszu za najem gminnych lokali użytkowych. Najemca, który wskutek ogłoszonego stanu zagrożenia epidemicznego musiał wstrzymać prowadzenie działalności gospodarczej w najmowanym od miasta lokalu, powinien złożyć wniosek o odstąpienie od naliczania czynszu najmu wraz z oświadczeniem o wstrzymaniu działalności.

2. Obniżenie czynszu najmu gminnych lokali użytkowych oraz najmu gruntów – obniżka może nastąpić do 90% obowiązującej stawki czynszu najmu. Obniżenie czynszu obejmuje lokale gastronomiczne, które nie zaprzestały działalności i w ramach których przygotowywana i podawana jest żywność na wynos oraz grunty, wykorzystywane przez tych przedsiębiorców.

Rybnik

1. Obniżenie do kwoty 1 zł w okresie od 1 kwietnia do 31 maja br. czynszu w lokalach, w których prowadzona jest działalność gastronomiczna.

2. Obniżenie czynszu o 50% stawki w lokalach, w których prowadzona jest działalność inna niż gastronomiczna.

Żory

1. Zwolnienie z opłaty czynszowej przedsiębiorców którzy zaprzestali prowadzenia działalności gospodarczej.

2. Udzielenie ulgi przedsiębiorcom (na podstawie złożonego wniosku), którzy znacznie ograniczyli działalność.

Kędzierzyn-Koźle

1. Przedsiębiorcy wynajmujący lokale od Miasta, którzy zawiesili działalność lub którym zmniejszyły się znacznie wpływy mogą złożyć wniosek o zmniejszenie naliczonego czynszu. Odroczenie opłat ma dotyczyć okresu do końca lipca 2020. W grę wchodzi także rozłożenie na raty płatności bądź umorzenie zaległości w czynszu.

Jastrzębie-Zdrój

1. Przewidziano umorzenie opłat za kwiecień, maj, czerwiec – w 100 %, w 50% , w 30%. Warunkiem uzyskania ulgi jest złożenie przez przedsiębiorcę wniosku w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia wymagalności należności czynszowej, której dotyczy umorzenie. Wnioski będą rozpatrywane przez urząd miasta indywidualnie.

(opr. m)