Wtorek, 26 maja 2020

imieniny: Filipa, Pauliny, Eweliny

RSS

Powstała petycja pracowników transgranicznych w sprawie przywrócenia ruchu bez kwarantanny

02.04.2020 12:58 | 15 komentarzy | ska

Juz prawie 4 tys. osób podpisało petycję, stworzoną przez grupę pracowników transgranicznych, którzy chcą przywrócenia możliwości przekraczania granicy bez konieczności odbycia 14-dniowej kwarantanny. Petycja będzie skierowana do premiera Mateusza Morawieckiego. 

Powstała petycja pracowników transgranicznych w sprawie przywrócenia ruchu bez kwarantanny
fot. Aneta Czarnocka-Kanik
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Powstała petycja pracowników transgranicznych w sprawie przywrócenia ruchu bez kwarantanny

- Zmiany co do działań na granicy polegają na nałożeniu obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny na osoby przekraczające granicę i zostały one w większości zmuszone do pozostania w domu i rezygnacji z aktywności zawodowej. Tylko nieliczni zdecydowali się na czasowe zamieszkanie po stronie czeskiej z oczywistych względów (rodzina, dzieci, mieszkanie, zwierzęta itd.). Dlatego zaapelowaliśmy do Władz Państwa o korektę wprowadzonych zmian tak, aby pozwoliły nam kontynuowanie pracy w Republice Czeskiej z oczywistym zachowaniem zasad bezpieczeństwa - piszą do naszej redakcji inicjatorzy petycji z grupy "Głos pracowników transgranicznych (Czechy)" z prośbą o nagłośnienie spraw.

W petycji, którą podpisać można online, inicjatorzy zwracają uwagę na problem tysięcy rodzin, które pozostały teraz z trudnym wyborem i obawą o utratę dochodu. - Zdajemy sobie  sprawę z bardzo trudnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa, w której znalazła się nie tylko Polska, ale cały świat. Wiemy również, że Rząd Rzeczypospolitej Polskiej podejmuje wszelkie możliwe działania zmierzające do zahamowania rozprzestrzeniania się wirusa i takie decyzje, jak ponowne wprowadzenie kontroli granicznych, zatrzymanie ruchu turystycznego, czy zakaz wychodzenia z domu bez wyższej konieczności, nie budzą naszego sprzeciwu – wręcz przeciwnie. Jednak uszczelnienie granic dla pracowników transgranicznych, co dotyka nas bezpośrednio, to sprawa, wobec której nie możemy pozostać obojętni, ponieważ chodzi tutaj o rzecz absolutnie podstawową – czyli pracę. Tym bardziej, że codzienne przekraczanie granic czesko-polskich nie było dla nas chwilową zachcianką, a koniecznością - czytamy w petycji.  - W ten sposób zostaliśmy postawieni przed wyborem nagłej rezygnacji z pracy i poddania się po powrocie do kraju obowiązkowej kwarantannie bez możliwości podjęcia pracy po jej zakończeniu (w większości przypadków wiąże się to dla nas z wypowiedzeniem pracy przez pracodawcę), albo też pozostaniem za granicą – co z kolei oznacza konieczność długotrwałej rozłąki z rodziną i najbliższymi oraz wynajęcia mieszkania, czyli kolejnymi opłatami, na które nie jesteśmy w stanie sobie pozwolić opłacając rachunki, kredyty i zwyczajne, codzienne życie - wyjaśniają pracownicy transgraniczni w swoim pismie do premiera, apelując o zmianę przepisów.              

Petycję można podpisać online, klikając w poniższy link:

PETYCJA PRACOWNIKÓW TRANSGRANICZNYCH DO PREMIERA MATEUSZA MORAWIECKIEGO