Wtorek, 26 maja 2020

imieniny: Filipa, Pauliny, Eweliny

RSS

01.04.2020 16:25 | 20 komentarzy | web

W artykule „Tylko odwaga nas uratuje” z 30 marca, autor Arkadiusz Gruchot, Prezes Zarządu Wydawnictwa Nowiny wzywa ministrów, posłów i senatorów do odwagi. Jednocześnie zarzuca, że „politykom brakuje nawet namiastki wiedzy o Polsce” którą łatwo zdobyć wychodząc z gabinetów i słuchając zwykłych ludzi czy posiłkując się analizami organizacji pracodawców, jak i zespołów doświadczonych ekspertów i praktyków m.in.Centrum im. Adama Smitha. Jako, że znalazłam się w gronie adresatów tego apelu, pozwolę sobie nań odpowiedzieć.

Posłanka Lenartowicz reaguje na Apel Nowin
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Po pierwsze nie istnieje podmiot zbiorowy POLITYCY, bo istotą polityki są właśnie różnice. Chyba, że jest się antysystemowcem ale nie wydaje mi się, że ma to miejsce w tym przypadku. Jednak jeśli Redakcji zabrakło wiedzy o antykryzysowych propozycjach opozycji; czy to zgłaszanych w Sejmie, czy przyjętych w Senacie, spieszę z uzupełnieniem. Otóż i Sejmie i w Senacie klub Koalicji Obywatelskiej, który reprezentuję, zgłosił zarówno projekty ustaw jak i poprawki do przedłożenia rządowego dot. tzw tarczy antykryzysowej.

Te kilkadziesiąt propozycji to właśnie pokłosie wniosków organizacji pracodawców i pracowników a także zespołów eksperckich z przywołanym juź Centrum im. Adama Smitha na czele. Nie będę przytaczała szczegółów, bo zbyt obszerne, ale wszystkie są dostępne jako oficjalne dokumenty na stronach sejmowych i senackich. Wszystkie w procesie legislacyjnym zostały odrzucone przez rządzących.

Widać więc wyraźnie, że nie „politykom” generalnie a władzy brakuje bądź wiedzy bądź odwagi dla konkretnych i radykalnych rozwiązań. W tej sytuacji wiedzą i odwagą winna wykazać się też czwarta władza - media i wyraźnie adresować apele i zarzuty! Bo nie jest tajemnicą kto imiennie zgłasza projekty, jakie i czyje analizy są brane pod uwagę i ostatecznie kto, jak i za czym głosuje!

Proponuję pierwszy krok: Wczoraj w Sejmie posłowie PiS odrzucili poprawki Senatu, te właśnie będące postulatami środowisk eksperckich i społecznych o które upominał się Arkadiusz Gruchot. To między innymi:

  • zasiłki dla rodziców dzieci do 12 roku życia
  • pomoc dla przedsiębiorców w formie trzymiesięcznego zwolnienia ze składek ZUS dla małych i średnich firm i umarzalnej pożyczki w wys.40 tys.zł
  • pomoc dla pracowników w formie dopłaty do 75% pensji gwarantowanej z budżetu państwa
  • 20 mld na ochronę zdrowia z UE na sprzęt, na obowiązkowe testy dla personelu medycznego, na dodatkową płacę za nadgodziny pracowników ochrony zdrowia

W okręgu rybnickim przeciw tej pomocy zagłosowali chowając się za tabletami posłowie Michał Woś, Adam Gawęda, Grzegorz Matusiak, Teresa Glenc i Bolesław Piecha. Wszyscy posłowie opozycji z naszego okręgu: Marek Krząkała, Krzysztof Gadowski, Gabriela Lenartowicz, Maciej Kopiec zagłosowali „za”.

Dziś każdy dziennikarz powinien odważnie zapytać każdego z osobna: dlaczego tak głosowali? Dlaczego ważniejsze dla nich od pomocy Polakom w kryzysie staje się zapewnienie wygranej w wyborach prezydenckich? Odwagi Panie i Panowie Redaktorzy! Na tę wiedzę oczekują obywatele.

Gabriela LenartowiczPosłanka na Sejm RP


Od redakcji: Tekst Tylko odwaga nas uratuje został napisany zarówno przed uchwaleniem podanych przez panią poseł propozycji przez senat, jak i przed odrzuceniem ich przez sejm (informacja o dacie napisania tekstu od początku znajduje się pod nim).


Opinie oraz treści zawarte w rubryce WebKrytyka przedstawiają wyłącznie własne zdanie autorów i mogą ale nie muszą odzwierciedlać poglądów redakcji. Masz coś ciekawego do przekazania szerszemu gronu - zapraszamy na łamy portalu nowiny.pl - opublikujemy Twój felieton bezpłatnie. Wyślij swoje przemyślenia na adres webkrytyka@nowiny.pl. Redakcja zastrzega sobie prawo odmowy publikacji materiału.

Ludzie:

Gabriela  Lenartowicz

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm