Poniedziałek, 6 kwietnia 2020

imieniny: Izoldy, Celestyny, Ady

RSS

"Wodzisław Śl. czas na pauzę", czyli pomoc dla lokalnych przedsiębiorców

19.03.2020 12:32 | 1 komentarz | juk

Odroczenie, rozłożenie na raty lub anulowanie odsetek za opóźnienia w płatnościach z tytułu podatku od nieruchomości oraz niepobieranie opłaty za gospodarowanie odpadami - to kilka propozycji z pakietu pomocowego dla wodzisławskich przedsiębiorców w dobie koronawirusa.

"Wodzisław Śl. czas na pauzę", czyli pomoc dla lokalnych przedsiębiorców
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wprowadzony niedawno na terenie naszego kraju stan zagrożenia epidemicznego bezsprzecznie wpływa na działalność przedsiębiorców. W tym również tych z naszego regionu. Dlatego prezydent Wodzisławia Śl. Mieczysław Kieca wprowadza dla nich pakiet pomocowy.

O wprowadzonych rozwiązaniach prezydent poinformował dziś (19.03) za pośrednictwem mediów społecznościowych. - Wsłuchując się w wasze potrzeby, wprowadzamy stopniowo elementy pakietu na czas pandemii pn. Wodzisław Śl. czas na pauzę - informuje Mieczysław Kieca. W ramach pakietu miasto uruchomiło już możliwość reklamy przedsiębiorców w miejskich mediach, a także odstąpiło od opłaty parkingowej w strefie płatnego parkowania i parkingach miejskich. - Kolejnym rozwiązaniem, jakie przygotowujemy to możliwość częściowej lub całościowej ulgi w czynszu za najem lokali będących własnością miasta - przekazuje prezydent podkreślając, że ulga będzie wprowadzana na wniosek przedsiębiorcy. Zainteresowani dokumenty mogą składać drogą elektroniczną. Urząd proponuje anulowanie podatku od nieruchomości w zakresie działalności gospodarczej, a także odroczenie, rozłożenie na raty lub anulowanie odsetek za opóźnienia w płatnościach za podatek od nieruchomości. Te możliwości również odbywają się na wniosek zainteresowanych. - Istnieje również możliwość niepobierania opłaty za gospodarowanie odpadami od działalności gospodarczej. Zachęcam przedsiębiorców do złożenia korekty deklaracji, dzięki której będziemy mogli zaprzestać pobierania tej opłaty w przedsiębiorstwach, które w obecnej sytuacji zaprzestały częściowo lub całkowicie prowadzonej działalności - informuje Mieczysław Kieca. Pakiet pomocowy obowiązuje od marca do maja.

Wczoraj (18.03) o wprowadzenie podobnych rozwiązań apelowała do prezydenta część wodzisławskich radnych. Wnioskowali oni o: zaprzestanie pobierania czynszów od najemców prowadzących działalność gospodarczą w zasobach komunalnych miasta, którzy wskutek rozporządzenia o stanie zagrożenia epidemicznego mają zakaz prowadzenia działalności gospodarczej; zaprzestanie pobierania opłaty parkingowej na parkingach miejskich, tak by mieszkańcy, jak najmniej poruszali się komunikacją miejską; zrezygnowanie z opłaty śmieciowej od przedsiębiorców, którzy nie mogą prowadzić działalności w związku z wprowadzonymi ograniczeniami, a także wprowadzenie ulg bądź umorzeń w podatku od nieruchomości dla tych przedsiębiorców.

- W związku z naszym wnioskiem prosimy o podjęcie stosownych działań, a jeżeli jest taka konieczność to o przygotowanie stosownych uchwał koniecznych do wprowadzenia na najbliższej sesji, tak aby, jak najszybciej wesprzeć małych i średnich przedsiębiorców w tym trudnym dla nich czasie - argumentują w piśmie radni. Wniosek w wodzisławskim urzędzie złożył 18 marca przewodniczący rady Dezyderiusz Szwagrzak. Podpisało się pod nim jedenastu rajców tworzących tzw. większość koalicyjną.Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.