Sobota, 6 marca 2021

imieniny: Jordana, Róży, Kolety

RSS

Ryszard Rudnik: idzie mocne wsparcie finansowe dla szpitala [AKTUALIZACJA]

19.03.2020 11:24 | 10 komentarzy | ma.w

Orlen, JSW, Węglokoks i Eko-Okna to niektóre z firm, które zdecydowały się przekazać szpitalowi w Raciborzu pieniądze na walkę z koronawirusem. - Darczyńców jest wielu, wsparcie będzie mocne - zapewnia dyrektor Ryszard Rudnik, który dziś wrócił do pracy po kwarantannie. Na co pójdą te środki?

Ryszard Rudnik: idzie mocne wsparcie finansowe dla szpitala [AKTUALIZACJA]
Dyrektor szpitala zakaźnego Ryszard Rudnik
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Zgłosiliśmy zapotrzebowanie. Głównie zainwestujemy w sprzęt - mówi szef raciborskiej lecznicy. Na liście rzeczy przydatnych szpitalowi znalazło się m.in. łóżko ortopedyczne za kilkaset tysięcy złotych, o które szpital z Gamowskiej zabiega od wielu miesięcy na szczeblu ministerialnym. - Wymienimy centralę telefoniczną, bo obecna nie daje rady z natłokiem połączeń, odkąd zmieniliśmy się w szpital zakaźny - wyjaśnia R. Rudnik. Pieniądze od firm pójdą także na wydatki bieżące, których nie brakuje, a także liczne roboty remontowo - budowlane, których w tym czasie lecznica prowadzi sporo, przystosowując placówkę do wymogów walki z koronawirusem.

Do szpitala zakaźnego dotarły środki ochrony osobistej dla personelu: maseczki, gogle i kombinezony. - Mamy tego 1500 sztuk i zapowiedź kolejnych dostaw. Jak szybko to się wyczerpie, zależy od liczby pacjentów - informuje dyrektor Rudnik.

Aktualnie na Gamowskiej znajduje się 6 hospitalizowanych pacjentów, a 6 kolejnych jest do "odznaczenia" czy są zakażeni.

AKTUALIZACJA

JSW i PKN Orlen pomogą

Jak poinformował nas wiceminister Adam Gawęda, według najnowszych ustaleń, szpital w Raciborzu otrzyma w najbliższych dniach 1.77 mln zł pomocy z PKN Orlen SA oraz 250 tys. z Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA. Kwoty wsparcia ustalane są w proporcji do liczby ludności i zasięgu terytorialnego placówek szpitalnych. Po 250 tys. zł wsparcia z JSW otrzymają także szpitale w Wodzisławiu, Rybniku i Jastrzębiu.

Pomoc w tym wypadku zostanie przeznaczona na pokrycie kosztów leczenia pacjentów z powiatu raciborskiego oraz wprowadzenie dodatkowych procedury i zabezpieczeń w związku z epidemią.

JSW zabezpieczyła także rezerwę finansową na sfinansowanie środków zabezpieczenia osobistego dla pracowników służby zdrowia i innych instytucji i urzędów zaangażowanych w walkę z koronawirusem. Środki te mają w najbliższym czasie dotrzeć do naszego regionu. Wiceminister Gawęda podkreślił, że pomoc zadeklarowały także firmy z otoczenia górnictwa, które przez swoje przedstawicielstwa i kontakty w Chinach chcą się włączyć w sprowadzenie stamtąd maseczek, kombinezonów i innych zabezpieczeń osobistych.

Firma Eko-Okna przekaże szpitalowi milion złotych. Na karetkę i sprzęt

Dyrektor szpitala Ryszard Rudnik rozmawiał z właścicielem firmy Eko-Okna, który zadeklarował wsparcie szpitala kwotą 1 mln zł. 500 tys. zł zostanie przeznaczone na nowy, systemowy ambulans z wyposażeniem. Karetka ma trafić na Gamowską już w kwietniu. Drugie 500 tys. zł zostanie przeznaczone na zakup sprzętu. - To będą 2-3 konkretne pozycje zakupowe, w tym np. USG - informuje R. Rudnik. Cieszy go zainteresowanie ze strony lokalnego przedsiębiorstwa, które dołącza do grona darczyńców lecznicy.

- Wierzę, że śladem Eko-Okien pójdą kolejne lokalne firmy. Sytuacja jest wyjątkowa - podkreśla Ryszard Rudnik.