Poniedziałek, 17 maja 2021

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

JSW w Superwizjerze TVN: nieprawidłowości w spółce i związkach

17.02.2020 09:39 | 0 komentarzy | ska

W sobotnim materiale Superwizjera TVN poruszono historię byłego już dyrektora audytu wewnętrznego i kontroli w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Celem pracy pana Adama było wskazywanie nieprawidłowości, które mogą mieć wpływ na pracę spółki. Kiedy jednak doszedł do powiązań ze związkami zawodowymi, tworzącymi konflikt interesów, potraktowano go jak przestępcę. 

JSW w Superwizjerze TVN: nieprawidłowości w spółce i związkach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

JSW w Superwizjerze TVN: nieprawidłowości w spółce i związkach

Jak podaje Superwizjer, pan Adam wykrył m.in. nieprawidłowości związane z hałdą Pochwacie w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie według dokumentów składowanego kamienia było dwa razy więcej niż kiedyś, ale tylko na papierze. 

- Wykryto szereg nieprawidłowości. Udało się dotrzeć do pewnych grup osób, które mogą mieć hipotetycznie związek z tymi nieprawidłowościami – mówi były dyrektor audytu wewnętrznego w materiale telewizji TVN. Były dyrektor uważa, że były to świadome działania. – Dano mi wyraźnie do zrozumienia, że jeżeli spróbuję te sprawy w dalszym stopniu drążyć, to źle się to dla mnie skończy – dodaje w Superwizjerze. 

Jak twierdzą autorzy materiału w TVN, w JSW rządzą związki zawodowe. Bohater materiału mówi wprost o stratach rzędu milionów złotych na szkodę spółki. Chodzi m.in. o ok. 100 tys. ton niezaksięgowanego węgla znajdującego się na składowisku jednej z kopalń JSW. 

- Ten proceder trwał latami. Ten proceder był skrupulatnie ukrywany, stały za nim osoby ze świata biznesu, ze świata szeroko rozumianej polityki, osoby które prowadzą tzw. działalność społeczną - komentuje były dyrektor w Superwizjerze. Na pytanie redaktora, czy chodzi o przedstawicieli związków zawodowych odpowiada twierdząco. 

Prawdopodobnie za zbyt dużą wiedzę o sieci powiązań i nieprawidłowościach, pan Adam został zwolniony dyscyplinarnie, a teraz dochodzi swoich praw. 

JSW zatrudnia ok. 20 tys. osób. Działa w niej ponad 60 związków zawodowych. Jak podkreślają przedstawiciele związków zawodowych przytoczeni w reportażu, formalnie w spółce rządzi zarząd, jednak ogromny wpływ na działalność spółki mają związki zawodowe. Superwizjer wskazuje liczne związki przedstawicieli związków z firmami, powiązanymi z JSW. 

Cały reportaż TVN można zobaczyć na stronie Superwizjera: 

NIEPRAWIDŁOWOŚCI W JASTRZĘBSKIEJ SPÓŁCE WĘGLOWEJ - REPORTAŻ SUPERWIZJERA