środa, 27 stycznia 2021

imieniny: Angeliki, Przybysława, Ilony

RSS

Polacy częściej ogłaszają upadłość konsumencką

13.02.2020 17:15 | 0 komentarzy | (s)

Dane statystyczne nie napawają optymizmem. Według biur informacji gospodarczych, pomimo zwiększającej się puli świadczeń socjalnych, rok do roku średnie zadłużenie gospodarstw domowych rośnie. Coraz częściej zadłużeni sięgają po możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

Polacy częściej ogłaszają upadłość konsumencką
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jeszcze nie opadł pył po świątecznym zakupowym szaleństwie, a przed nami kolejne okazje do robienia zakupów, obdarowywania się prezentami i co – niestety często ma miejsce – nieroztropnego zaciągania zobowiązań.

Jak wynika z danych statystycznych polska rodzina potrafi średnio wydać na prezenty tyle samo, co rodzina z bogatych krajów zachodnich - przykładowo Niemiec. Niestety dochodami póki co, polskie rodziny dalekie są od dochodów statystycznego obywatela Niemiec. Takie nieroztropne, często nieprzemyślane decyzje, doprowadzają niejednokrotnie do przykrych rezultatów. Doniesienia medialne pełne są informacji o rosnącym zadłużeniu polskich gospodarstw domowych, czy coraz to młodszych dłużnikach. To właśnie przez nierozważne gospodarowanie środkami z kredytów konsumenckich i wskutek zaciągania kredytów na spłatę tych poprzednich, Polacy popadają w spiralę zadłużenia.

„Przyznajemy, że najczęstszym powodem problemów finansowych, z którymi przychodzą do nas Klienci, są niespłacone kredyty i chęć pozbycia się ich” – mówią nam prawnicy z Kancelarii Prawa Upadłościowego Solvento z Katowic. Z danych Kancelarii Solvento wynika, że co czwarty dłużnik popadł w tarapaty finansowe wskutek zaciągania kredytów na spłatę kredytów zaciągniętych już wcześniej. Oczywiście w dalszym ciągu duży odsetek dłużników to dłużnicy, których długi powstały wskutek zdarzeń losowych  takich jak wypadki, nagła utrata pracy, problemy ze zdrowie,  czy wskutek prowadzonej kiedyś działalności gospodarczej. Niemniej znacznie więcej jest dłużników, którzy nie postępowali w sprawach swoich finansów nazbyt roztropnie. To bardzo niepokojące zjawisko, które jest powodem lawinowego wzrostu zainteresowania upadłością konsumencką.

Jak mówią nam eksperci, w sytuacji wdrożenia i zainicjowania postępowań komorniczych, tylko upadłość osoby fizycznej,  która nie prowadzi działalności gospodarczej, czyli właśnie konsumenta, jest tą instytucją, która pozwala na całkowicie legalne, odcięcie grubą kreską swojej przeszłości i wyjście na prostą. Dłużnicy poważnie obawiają się komorników i windykatorów. Zadłużeni potrafią się też latami ukrywać, dorabiają na czarno, ukrywają też swoje dochody – wszystko po to aby za wszelką cenę móc jakoś funkcjonować, utrzymać siebie czy rodzinę. „Dłużnicy nie wiedzą, że mogą starać się o drugą szansę w Sądzie” mówią nam eksperci.

Jeśli chcielibyście skontaktować się Kancelarią Solvento, znajdziecie ich tutaj: www.solvento.pl.

Materiał zewnętrzny