Piątek, 27 listopada 2020

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Epidemia na Śląsku:

RFID do firm produkcyjnych

10.02.2020 10:18 | 0 komentarzy | MK

Technologia RFID (Radio-Frequency Identification) dostępna jest na rynku od wielu dekad. Jest to świetne rozwiązanie dla dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstw. Ze względu na najróżniejsze ograniczenia w automatycznej identyfikacji produktów i środków trwałych, niektóre branże są niemal skazane na wykorzystanie radiowej identyfikacji do sprawnego przeprowadzenia swoich procesów. Poniżej przedstawiamy kilka plusów wykorzystania RFID.

RFID do firm produkcyjnych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ze względu na rosnące wymagania klientów, zakłady produkcyjne muszą stale dopasowywać swoje procesy do realiów panujących na rynku. Szczególnie jest to widoczne w procesach polegających na automatycznej identyfikacji produktów lub środków trwałych. Jak wiadomo, nawet kilka sekund przestoju podczas przeprowadzania operacji może bardzo negatywnie odbić się na sprawozdaniu finansowym firmy. W niektórych przypadkach może zdarzyć się tak, że konwencjonalne metody AutoID, jak na przykład czytniki kodów kreskowych lub kolektory danych, nie zdają egzaminu. Z pomocą przychodzi tutaj właśnie technologia RFID.

W jakich branżach możemy zastosować RFID? Można na upartego uznać, że w każdym biznesie zda egzamin, ale często jest to nieuzasadnione finansowo. Najbardziej zyskują na tym firmy produkujące meble, ale również przemysł ciężki. Wszystko jest podyktowane trudnością warunków panujących w danym zakładzie - jeśli konwencjonalne etykiety nie mogą być wykorzystywane w oznaczeniach produktów, to alternatywą jest znakowanie laserowe, bądź użycie tagów RFID. Ta druga opcja jest interesująca ze względu na błyskawicznie przeprowadzany proces skanowania: czytnik RFID zamontowany w jakimś punkcie na hali wysyła sygnał radiowy, a zaimplementowane tagi odpowiadają mu niemal od razu, przez co operator wie dokładnie, gdzie i ile produktów znajduje się w danym miejscu. W pracy z systemami RFID pomocne okazują się również drukarki etykiet wyposażone w moduły kodowania tagów RFID.

Szczególnie ciekawe jest zastosowanie tzw. bramek RFID. Taka bramka może zostać zainstalowana na rampie przeładunkowej, a każdy wjeżdżający na halę produkt (oznaczony oczywiście odpowiednim tagiem RFID) jest automatycznie skanowany i zapisywany w systemie. Niweluje to problemy związane z ręcznym skanowaniem kodów kreskowych, czyli przypadkowe pominięcie jakiegoś produktu lub jakikolwiek inny błąd spowodowany czynnikiem ludzkim. Do tego typu AutoID niepotrzebne jest oddelegowywanie konkretnej osoby do skanowania, dzięki czemu pracownicy mogą zajmować się innymi zajęciami. Jest to szczególnie przyjazne rozwiązanie, jeśli dysponujemy dużą firmą, gdzie przyjazd i wyjazd produktów występują bardzo często.

Technologia RFID to świetne uzupełnienie systemów zarządzania magazynem klasy WMS, usprawniając logistykę magazynową każdego magazynu, czy centrum dystrybucyjnego.

Materiał zewnętrzny