Wtorek, 19 stycznia 2021

imieniny: Henryka, Mariusza, Erwina

RSS

Epidemia koronawirusa:

Kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie już nie ma. Zmiany w JSW

04.01.2020 08:30 | 6 komentarzy | ska

Wraz z początkiem roku nastąpiły zmiany w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Zmiany dotyczą nazw zakładów. Kopalni "Borynia-Zofiówka-Jastrzębie" już nie ma, bo została podzielona na dwa zakłady. Ma to związek z budową nowej kopalni w Bziu, która będzie nosić nazwę "Jastrzębie-Bzie".

Kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie już nie ma. Zmiany w JSW
fot. Dawid Lach / JSW
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie już nie ma. Zmiany w JSW

Od nowego roku zmieniła się nazwa nowej kopalni. Zamiast „Bzie-Dębina” w budowie będzie „Jastrzębie-Bzie”. To oznacza, że kopalnia zespolona „Borynia-Zofiówka-Jastrzębie” zmieni się w zakład złożony z dwóch ruchów i skróci nazwę na „Borynia-Zofiówka”.

- Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA podjął decyzję, że od 1 stycznia 2020 roku zmienia się struktura organizacyjna dwóch kopalń. Z KWK „Borynia-Zofiówka-Jastrzębie” wydzielono Ruch Jastrzębie, który podporządkowano kopalni „Bzie-Dębina” w budowie, nadając równocześnie zakładowi nową nazwę. Zmiana nazw obu zakładów ma charakter techniczno-organizacyjny. Wszystkie zadania realizowane przez kopalnie będą zgodne z przyjętym na 2020 rok Planem Techniczno-Ekonomicznym i ze Strategią JSW SA na lata 2020-2030 - informuje Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzecznik prasowa JSW S.A.

Nowa kopalnia to szyb „Jan Paweł” oraz budynki m.in. maszyny wyciągowej i tymczasowy budynek administracyjny. Szacowane zasoby węgla koksowego typu 35 w rejonie kopalni „Jastrzębie-Bzie” to 180 mln ton. Uruchomienie nowego zakładu znacząco zwiększy zdolności produkcyjne Jastrzębskiej Spółki Węglowej, bo docelowo kopalnia będzie wydobywać około 2 mln ton węgla koksowego rocznie. Pierwsza ściana ma zostać uruchomiona z końcem 2022 roku. Jastrzębska Spółka Węglowa zainwestuje w budowę zakładu 3 mld zł.