Niedziela, 7 marca 2021

imieniny: Pawła, Tomasza, Felicyty

RSS

Ostatnia niedziela handlowa w tym roku [POBIERZ KALENDARZ NA 2020 ROK]

21.12.2019 11:59 | 0 komentarzy | (q), mad

Z myślą o Czytelnikach portalu Nowiny.pl przygotowaliśmy kalendarz na 2020 rok. Wyróżniliśmy w nim niedziele handlowe oraz objęte zakazem handlu. Kalendarz można pobrać, wydrukować i powiesić na lodówce.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Która z niedziel jest niedzielą handlową, wynika z ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. W 2019 roku niedzielą handlową jest ostatnia niedziela każdego miesiąca. Od tej zasady są jednak wyjątki: w grudniu wypadają aż trzy niedziele handlowe - 15, 22 i 29 grudnia. Dzieje się tak z uwagi na obchodzone w tym czasie święta Bożego Narodzenia oraz Sylwestra.

Jednak zmiany wprowadzone ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, która weszła w życie 1 marca 2018 roku, odczujemy mocniej w 2020 roku. Wówczas niedziel handlowych będzie jeszcze mniej, bo tylko siedem.

Przypomnijmy, w 2018 roku tylko pierwsza i ostatnia niedziela w miesiącu ze wszystkich były handlowymi. W 2019 roku niedziele handlowe wypadały tylko w ostatnią niedzielę w miesiącu i dodatkowo przed świętami. Od 2020 roku niedziele handlowe wypadną w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą. Dla lepszego rozeznania w sytuacji specjalnie dla Czytelników Nowin przygotowaliśmy kalendarz handlowy, który można pobrać klikając poniższy obrazek:

Należy jednak pamiętać, że zakaz nie obejmuje m.in. sklepów na dworcach kolejowych i portach lotniczych, a także sklepów, w których przeważa działalność gastronomiczna (cukiernie, lodziarnie, piekarnie, restauracje itd.). Ustawa zezwala na handel w przypadku, gdy za sklepową ladą stanie właściciel lokalu.

Pobierz kalendarz handlowy_2020.pdf (format pdf, rozmiar ~688.42 k)