Piątek, 27 listopada 2020

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Epidemia na Śląsku:
12.12.2019 08:30 | 2 komentarze | art

Ponad 61 tysięcy osób z zagranicznym paszportem w województwie śląskim opłaca składki na ubezpieczenia społeczne. W całej Polsce legalnie pracujących cudzoziemców jest przeszło 683 tysiące. To dane z końca października. W porównaniu do września nastąpił wzrost liczby cudzoziemców o 17 tysięcy w skali kraju, a w województwie śląskim o około 2 tysiące.

Już co najmniej 50 tys. Ukraińców pracuje na Śląsku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych obejmują tylko osoby zatrudnione w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Nie są więc ujęci w nich zagraniczni pracownicy, którzy wykonują pracę na umowę o dzieło lub też pracują nielegalnie, bez pozwoleń i stosownych umów.

Z 61318 ubezpieczonych obcokrajowców w województwie śląskim 50891 to obywatele Ukrainy. Blisko 30 tys. Ukraińców jest zatrudnionych na umowę o pracy, co stanowi 57 %. - 289 obywateli Ukrainy prowadzi własną działalność gospodarczą i opłaca składki samemu za siebie. Tym samym docelowo mogą w przyszłości tworzyć, bądź już tworzą, nowe miejsca pracy. Pozostali Ukraińcy ujęci w statystykach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podlegający ubezpieczeniom społecznym to osoby, które mają inne formy zatrudnienia np. umowa zlecenie - informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Ludzie:

Beata Kopczyńska

Beata Kopczyńska

Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego