Sobota, 25 stycznia 2020

imieniny: Tatiany, Miłosza, Pawła

RSS

Nowa stawka za śmieci w Raciborzu: nawet 63 zł miesięcznie od osoby

10.12.2019 10:57 | 20 komentarzy | ma.w

Prezydent Raciborza planuje podwyżkę opłaty śmieciowej - z 13,50 zł na 21 zł (przy odpadach segregowanych). Za śmieci bez segregacji raciborzanin będzie musiał zapłacić 63 zł od osoby (obecnie 27 zł), począwszy od lutego 2020 r. 

Nowa stawka za śmieci w Raciborzu: nawet 63 zł miesięcznie od osoby
Głowa miasta przed swoimi deklaracjami z wyborów samorządowych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Co sądzisz o planowanej podwyżce opłaty śmieciowej w Raciborzu?

Choć jeszcze nie wiadomo ile Miasto zapłaci za wywóz odpadów, to Dariusz Polowy opiera się na ostatniej cenie, jakiej zażądała firma Empol w nierozstrzygniętym przetargu.

Włodarz podał w uzasadnieniu do projektowanej uchwały w sprawie podwyżki opłaty śmieciowej, że analiza dochodów i wydatków systemu gospodarki odpadami komunalnymi przewidzianych na rok 2020 wskazuje, iż aktualnie obowiązujące stawki opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości nie pokryją kosztów funkcjonowania systemu.

Dotychczasowe stawki:

  • 13,50 zł w przypadku zbierania i odbierania ich w sposób selektywny

oraz

  • 27,00 zł w przypadku, gdy nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny (obowiązywały od lipca 2017 r.)

W urzędzie obliczyli, że dochody gminy przy stawce opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości 21 zł, zbilansują koszty funkcjonowania systemu. W przypadku, gdy odpady komunalne nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny, stawka opłaty wyniesie 63 zł miesięcznie.

Przypomnijmy, że w „Dziesiątce Polowego”, którą obecny włodarz miasta obiecał zrealizować, zabiegając o głosy wyborców Dariusz Polowy wpisał:

„podjęcie działań na rzecz obniżenia kosztów zagospodarowywania odpadów komunalnych (śmieci)”.

Czy podwyżka wejdzie w życie okaże się na grudniowej sesji Rady Miasta (19 grudnia). Decyzja należy do radnych Raciborza.

Jeszcze w październiku, po nierozstrzygniętym przetargu na wywóz śmieci mowa była o cenie na poziomie 18-19 zł, choć w mediach pojawiła się nawet stawka 30 zł.

Miasto miało ostatnio nadwyżkę w poborze opłaty śmieciowej, co wykazało w stosownym raporcie przed Radą Miasta.

https://www.nowiny.pl/150674-prezydencie-obniz-nam-oplaty-za-smieci.html