środa, 27 stycznia 2021

imieniny: Angeliki, Przybysława, Ilony

RSS

Castorama dyscyplinarnie zwolniła związkowców. Ich koledzy przyszli protestować

26.11.2019 13:11 | 12 komentarzy | acz

25 listopada około tysiąca osób protestowało przed siedzibą zarządu spółki Castorama Polska w Warszawie w obronie działaczy „Solidarności” dyscyplinarnie zwolnionych z pracy. W tym samym dniu przed sklepami sieci w całej Polsce przeprowadzono akcję ulotkową.

Castorama dyscyplinarnie zwolniła związkowców. Ich koledzy przyszli protestować
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak podaje śląska Solidarność, akcja protestacyjna byłą odpowiedzią związku na wyrzucenie z pracy całego zarządu Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” w Castoramie. 10 związkowców dostało „dyscyplinarki” za wpisy w mediach społecznościowych, które w ocenie pracodawcy naruszały dobre imię firmy. Jak tłumaczą sami zwolnieni, wpisy dotyczyły m.in. naruszania przepisów BHP w sklepach sieci oraz złych warunków pracy, czyli kwestii, o których związek zawodowy ma nie tylko prawo, ale obowiązek informować.

NSZZ „Solidarność” podkreśla, że zwolnienie będących pod szczególną ochroną liderów związku w Castoramie jest bezprawne i stanowi rażący przejaw szykanowania za działalność związkową. Wnioski o przywrócenie związkowców do pracy zostały skierowane do sądu.

W pikiecie przed siedzibą zarządu Castoramy w Warszawie wzięli udział członkowie „Solidarności” z całej Polski, w tym również z Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. Równolegle przed wszystkimi marketami sieci działającymi na terenie kraju przeprowadzona została akcja ulotkowa.

W trakcie trwającej kilka godzin demonstracji w Warszawie ok. 300 jej uczestników weszło do budynku zarządu. Delegacja protestujących spotkała z reprezentantami zarządu firmy. Wiceprzewodniczący „Solidarności” Tadeusz Majchrowicz oraz członek prezydium Komisji Krajowej związku Henryk Nakonieczny przekazali postulaty pracodawcy. – Powiedzieliśmy, że nie wchodzi w grę jakiekolwiek wznowienie dialogu, jeśli nie zostaną przywróceni do pracy koledzy, którzy zostali zwolnieni. Z naszej strony to warunek numer jeden – powiedział Majchrowicz po zakończeniu rozmów.

Negocjacje pomiędzy NSZZ „Solidarność”, a zarządem Castoramy mają zostać wznowione w najbliższych dniach. Związek zapowiada kolejne protesty, jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia.
Oprac. (acz)