Sobota, 31 października 2020

imieniny: Alfonsa, Urbana, Krzysztofa

RSS

Z OSTATNIEJ CHWILI:

Letnie ogródki w Rybniku po nowemu

22.11.2019 08:13 | 2 komentarze | acz

Wchodzą w życie nowe zasady funkcjonowania ogródków sezonowych na płycie rynku i na deptaku w Rybniku. 19 listopada prezydent Rybnika Piotr Kuczera podpisał zarządzenie w tej sprawie. 

Letnie ogródki w Rybniku po nowemu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Opisane zasady dotyczą ogródków letnich ustawianych w sezonie, czyli od 1 kwietnia do 31 października, w obszarze rybnickiego rynku oraz deptaka, obejmującego ulice Jana III Sobieskiego, św. Jana, Plac Kościelny, Powstańców Śląskich - do Placu św. Jana Pawła II oraz przylegające do niego fragmentów ulic Mikołowskiej i Wysokiej.

Zarządzenie reguluje m.in. takie kwestie jak obowiązek zapewnienia klientom możliwości korzystania z zaplecza sanitarnego, kolorystykę i wielkość parasoli czy wysokość ustawionych w ogródku mebli i urządzeń (maks. 100 cm). Ogródek i jego ogrodzenie musi być wykonane z estetycznych oraz naturalnych elementów, umożliwiających, w razie konieczności, jego szybki demontaż, zaś wyposażenie ogródków, w szczególności meble, z tworzyw naturalnych, np. wikliny, rattanu, drewna oraz metalu. Nowe zasady dość mocno ograniczają też wykorzystywanie ogródków jako nośnika wszelkiego rodzaju reklam. Wyposażenie ogródków oraz elementy reklamowe powinny być dopasowane do reprezentacyjnego charakteru rynku i deptaka, a także spójne z historyczną tkanką miasta.

Treść nowego zarządzenia była przedmiotem wrześniowego spotkania Pełnomocnika Prezydenta Miasta ds. Inwestycji i Gospodarki Przestrzennej, Tomasza Ciocha z restauratorami, prowadzącymi w sezonie letnim ogródki gastronomiczne przy rynku i na deptaku. Projekt treści zarządzenia był wysłany do restauratorów wraz z zaproszeniem na spotkanie.

- W toku dyskusji, restauratorzy - z 27 zaproszonych osób z zaproszenia skorzystało 7 - zgłosili zastrzeżenia do niektórych zapisów projektu zarządzenia – mówi Tomasz Cioch, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Inwestycji i Gospodarki Przestrzennej. - Dotyczyły one m.in. lokalizacji donic z roślinami na rynku, ograniczających ich zdaniem efektywną powierzchnię dzierżawy i braku zabezpieczenia przed kradzieżą niskich lodówek. Podnoszono również, że zakaz ustawiania ławostołów spowoduje spadek liczby klientów, a tym samym obrotów, zaś zakaz ustawiania podestów nie w każdym przypadku jest uzasadniony, bo przy intensywnych opadach istnieje ryzyko zalewania wyposażenia ogródków. Ponadto restauratorzy zwrócili uwagę na wysoki czynsz dzierżawny obejmujący obszar rynku oraz coroczny problem lokalizacji niektórych ogródków poza sąsiedztwem swojego lokalu – dodaje T. Cioch.

Pisemne uwagi wpłynęły tylko od jednego restauratora i dotyczyły jego indywidualnego problemu lokalizacji ogródka na Rynku oraz niektórych zapisów zaproponowanych w projekcie zarządzenia. Nie zgłoszono natomiast zastrzeżeń co do dyskutowanego wcześniej tematu wysokości lodówek. Ze względu na troskę o utrzymanie ładu przestrzennego i estetyki na obszarze historycznej części miasta – uwagi restauratorów przedstawione na spotkaniu z pełnomocnikiem nie zostały uwzględnione.

Prezydent podpisał nowe zarządzenie dotyczące letnich ogródków jesienią w odpowiedzi na wcześniejsze prośby restauratorów. W poprzednim sezonie właściciele restauracji deklarowali, że są w stanie dopełnić zasad dotyczących estetyki ogródków - wymienionych w zarządzeniu - pod warunkiem, że będą mieli czas na przygotowanie. Wówczas w rozmowie z prezydentem właściciele restauracji mówili, że właśnie późną jesienią rozmawiają z kompaniami piwowarskimi na temat wyposażenia ogródków na kolejny sezon.

(acz)