Niedziela, 1 listopada 2020

imieniny: Seweryna, Wiktoryny, Warcisława

RSS

Dariusz Graczyk: uznano nas za jedną z najskuteczniejszych firm doradczych

23.10.2019 12:45 | 0 komentarzy | MK

Prawie 30 lat doświadczeń, zaawansowane rozwiązania technologiczne i stały rozwój - to fakty, które określają działalność Doradztwa Podatkowego Graczyk. O problemach klientów i potrzebach pracowników rozmawiamy z doradcą podatkowym Dariuszem Graczykiem.

Dariusz Graczyk: uznano nas za jedną z najskuteczniejszych firm doradczych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Proszę opowiedzieć o działalności Doradztwa Podatkowego Graczyk.

- Jesteśmy najstarszą tego typu firmą na mapie Wodzisławia Śl., ponieważ na tutejszym rynku usług księgowych i doradztwa podatkowego działamy od 1990 r. Wówczas nie mając żadnych wzorców do naśladowania, szukaliśmy własnej drogi. Dzięki profesjonalnej obsłudze zdobyliśmy zaufanie wielu klientów, co zdopingowało nas do poszerzania zakresu naszych usług. Obecnie nasza oferta obejmuje m.in. usługi doradztwa podatkowego i prawnego, obsługę kontroli, prawo spółek, a także prowadzenie księgowości i spraw kadrowych. Zarówno zakres usług, jak i sama organizacja pracy bardzo się zmieniły w stosunku do lat 90. Nie zmieniła się jednak misja naszej firmy. Nasze usługi świadczymy z zapewnieniem najwyższej staranności oraz z zachowaniem pełnej poufności powierzonych nam informacji.

Do kogo adresowane są państwa usługi?

- Od początku działalności obsługujemy małe i średnie przedsiębiorstwa. Uwzględniając także drobne zlecenia, w skali roku pomagamy około 3 tys. klientów. Natomiast stale obsługujemy około 350 z nich.

Działacie tylko na wodzisławskim rynku?

- Nie. Tak naprawdę obsługujemy klientów z całego kraju, a także zza granicy. Zainteresowanie firm spoza regionu naszymi usługami można w prosty sposób wyjaśnić. Kiedy w grę wchodzi bezpieczeństwo klienta i jego majątek, to są poszukiwane rozwiązania jak najbardziej efektywne i profesjonalne. Nasz rozmiar nie pozwala porównywać się do dużych i renomowanych kancelarii, jednak w rozwiązywaniu spraw naszych klientów nie ustępujemy nawet znanym firmom z naszej branży. Potwierdziły to wielokrotnie wysokie zajmowane przez nas pozycje w ogólnopolskich rankingach firm doradztwa podatkowego. Przez Dziennik Gazeta Prawna byliśmy uznawani za najskuteczniejszą firmę doradczą w kategorii małych kancelarii. To wynik ciężkiej pracy całego zespołu. To także powoduje, że szukają u nas pomocy klienci z różnych zakątków Polski.

Z jakimi problemami najczęściej zgłaszają się klienci?

- Najczęściej są to problemy natury fiskalnej - kwestionowanie przez organy podatkowe wysokości podatku i przewlekłość postępowań. W efekcie klient szuka pomocy, którą znajduje właśnie u nas. Ale jest też druga grupa klientów, która stale się powiększa. Mówię tutaj o przekształceniach firm. Wbrew pozorom są one bardzo poważnym i trudnym procesem. Zrealizowaliśmy kilkadziesiąt takich przekształceń, co daje nam duże doświadczenie, niezbędne i bezcenne w tej branży. Przekształcenia to bardzo skomplikowany proces. Niewiele firm potrafi przeprowadzić te operacje bezpiecznie i bezboleśnie dla klienta.

Oczywiście klienci poszukują także profesjonalnych usług księgowych i kadrowych. Dla nich mamy bardzo bogatą i elastyczną ofertę outsourcingu.

Co jest najważniejsze w pracy doradcy podatkowego?

- Bezpieczeństwo klienta i tajemnica zawodowa. Kładziemy na to olbrzymi nacisk. To nie jest slogan, w naszej firmie to codzienna rzeczywistość. Niestety nie wszędzie tak jest. Zgłaszali się do nas klienci, których doradcy i księgowi pozostawiali samych sobie, w sytuacji, gdy pojawił się większy problem z urzędem skarbowym bądź kontrolą skarbową. Kiedy spotykam się z taką sytuacją, nie mogę się nadziwić, że ktoś mógł w taki sposób postąpić. To, co możemy zapewnić naszym klientom, to właśnie bezpieczeństwo w szerokim znaczeniu tego słowa. To jest kwintesencja naszej pracy i w tym wypadku nie uznaję żadnych kompromisów. Tajemnica zawodowa obejmuje nie tylko doradców podatkowych, ale także pracowników, którzy są przez nas zatrudnieni.

Kim są pracownicy Graczyka?

- Obecnie zatrudniamy około 50 osób. Cenię w nich zaangażowanie, gotowość na nowe wyzwania, profesjonalizm i odpowiedzialność. Chętnie współpracujemy z kompetentnymi osobami o otwartych umysłach. Zatrudniamy nie tylko osoby z doświadczeniem zawodowym, ale również absolwentów szkół ekonomicznych, prawniczych oraz pokrewnych. Jesteśmy także otwarci na osoby niepełnosprawne. Jestem dumny z mojej kadry. Dynamiczny rozwój firmy to właśnie efekt ich zaangażowania i ciężkiej pracy. Mam pełną świadomość tego, że dla pracownika praca powinna być nie tylko koniecznością i obowiązkiem, ale też, a może przede wszystkim - powinna się kojarzyć z możliwością samorealizacji, osiąganiem satysfakcji zawodowej oraz posiadaniem określonych praw i przywilejów. Od lat dokładamy wielu starań, by tak właśnie w naszej firmie było.

Mówi się, że firma rozwija się wraz z rozwojem pracujących w niej ludzi. U Graczyka też tak jest?

- Oczywiście, że tak. Systematycznie ulepszamy procesy, podnosimy swoje umiejętności, wiedzę i kwalifikacje. Wspólnie budujemy naszą wartość. Sam chętnie dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem ze współpracownikami. Skomplikowane przypadki spraw klientów to niejednokrotnie wyzwania dla naszych specjalistów, których rozwiązanie sprawia nam wszystkim ogromną satysfakcję. Cieszę się, że mogę uczestniczyć osobiście w tych projektach. Sprawia mi to dużą radość – to prawdziwy sens pracy. Przychodzi także chwila na refleksję. W naszej firmie są już zatrudniane osoby, które urodziły się po 1990 r. - dla których firma Graczyk jest czymś tak naturalnym i zintegrowanym z otoczeniem jak rosnące wokół drzewa i znane w mieście budowle – po prostu była tu zawsze!

W jaki sposób dbacie o kondycję i morale swoich pracowników?

- Indywidualne podejście do klienta kosztuje naszą firmę bardzo dużo pracy. Dlatego dokładamy wszelkich starań, by w firmie panowała dobra atmosfera, by pracownicy mieli poczucie satysfakcji, wspieramy ich rozwój oraz staramy się wzmacniać więzi między nimi. Dlatego organizujemy spotkania okolicznościowe, szkolenia wyjazdowe z elementami integracyjnymi. Ponadto praca polegająca na doradztwie podatkowym to w dzisiejszych realiach gospodarczych i prawnych ogromne wyzwanie. Z tego powodu poszukujemy codziennych drobnych przyjemności, które stają się przeciwwagą do zawodowych trudów. Zaangażowanie współpracowników w utrzymywanie dobrej atmosfery powoduje, że także wspólnikom dobrze się pracuje i czują się częścią zespołu.

Zgodzi się pan ze stwierdzeniem, że szczęśliwy pracownik, to dobry pracownik?

- Tak. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę. Nie jest to wcale tak mocno związane z wysokością wynagrodzenia, jak się powszechnie uważa, choć oczywiście jest to istotna kwestia. Bardzo ważne jest także równe traktowanie i otoczenie taką samą opieką wszystkich współpracowników. Czasem ich myśli krążą wokół naglących spraw domowych, trudno się jest im skoncentrować i odnaleźć w pracy. Dlatego każdy pracodawca powinien mieć na uwadze, że poza życiem zawodowym jest również to prywatne. Naszych współpracowników wspieramy w różnych życiowych sytuacjach, pomagamy w rozwiązywaniu problemów, czasami bardzo osobistych. Dla przykładu przeważającą część naszej kadry stanowią kobiety. Na przestrzeni lat nauczyłem się rozumieć i akceptować, że dla matek najwyższym priorytetem są ich dzieci. Zdarza się, że taka mama musi wcześniej wyjść z pracy, bo np. dziecko trzeba wcześniej odebrać z przedszkola. W takich sytuacjach udaje się nam wspólnie znaleźć kompromis dzięki dużej elastyczności w pracy oraz w oparciu o wzajemne zaufanie i odpowiedzialność.

Rozmawiała Justyna Koniszewska

Doradztwo Podatkowe Graczyk s.c.

44-300 Wodzisław Śląski
ul. Radlińska 68
tel. 32 459 10 00

47-400 Racibórz
ul. Bosacka 61
tel. 32 417 2433

www.graczyk.com.pl 

Doradztwo Podatkowe Graczyk s.c. jest partnerem strategicznym plebiscytu Nowin Wodzisławskich "Cudze Chwalicie swego nie znacie" czyli Skarby Ziemi Wodzisławskiej.

Więcej tutaj: https://www.nowiny.pl/156718-rozstrzygniecie-konkursu-skarby-ziemi-wodzislawskiej.html

Tekst sponsorowany