Wtorek, 29 września 2020

imieniny: Michała, Michaliny, Gabriela

RSS

Kupowanie apartamentu – na co trzeba zwrócić uwagę?

29.08.2019 13:09 | 1 komentarz | (s)

Gdy stajemy się właścicielem swojego własnego apartamentu, z pewnością w głowie kotłuje się nam milion myśli. Aby wyeliminować mieszane uczucia związane, chociażby z koniecznością wydania zbyt dużej ilości pieniędzy, dobrze będzie przyznać przed sobą, że wszystko gruntownie sprawdziliśmy i nie mamy sobie nic do zarzucenia. W jaki sposób osiągnąć ten stan?

Kupowanie apartamentu – na co trzeba zwrócić uwagę?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pierwsze kroki

Wpierw trzeba będzie sobie odpowiedzieć na kilka pytań. Pierwsze z nich będzie się tyczyć tego, jaką wielkość ma mieć preferowany przez nas apartament. Mowa tu nie tylko o ogólnym metrażu, ale i dostępnych do użytku pomieszczeniach. W trakcie jego nabywania warto mieć na uwadze nie tylko aktualny stan życia, ale i ten przyszły. Los może przecież pokierować w różne strony jak małżeństwo, rodzicielstwo itd.

Drugie pytanie tyczy się aktualnie dostępnych środków finansowych.  Wlicza się w to zarówno własny kapitał, jak i wszelkie formy zewnętrznego dofinansowania, łącznie z kredytami bankowymi. Optymalnym krokiem jest umówienie się na wizytę do banku, w którym wyliczona zostanie zdolność kredytowa. Jest to o tyle ważne, że niewłaściwe wyliczenia znacznie ograniczą pole manewru, a dokładanie sobie kolejnych pożyczek, gdy tylko zajdzie potrzeba z pewnością będzie pomocą o jedynie krótkotrwałym działaniu.

Ostatnie pytanie związane jest z braniem pod uwagę kosztów opcjonalnych. W trakcie kompletowania budżetu nie można zapominać o kosztach pośrednio związanych z zakupem apartamentu. Pozwoli to na uniknięcie sytuacji, w której nieustannie piętrzą się kolejne opłaty.

Co dalej?

Po określeniu swoich minimalnych wymagań i sposobności przyszedł czas na faktyczne poszukiwanie atrakcyjnych ofert sprzedaży nieruchomości. Można to zrobić na dwa sposoby: samodzielnie lub z użyciem pośrednika.

Cenną wskazówką w trakcie umawiania czasu przeznaczonego na oglądanie apartamentu jest to, aby w miarę możliwości było to za dnia w pełnym słońcu. Pozwoli ono na łatwiejsze i bardziej skrupulatne przejrzenie całego obiektu i potencjalne wychwycenie czynników negatywnych (pęknięcia, ślady na podłodze, niezmywalne plamy itd.).

Pozostają jeszcze lokalizacyjne kryteria wyboru. W zależności od nas możemy preferować apartament znajdujący się w centrum lub na przedmieściu. Ważna jest też dostępna infrastruktura, zapewniająca dostęp do różnego rodzaju usług, miejskich środków transportu i gastronomii.

Komfortowe apartamenty w centrum Olsztyna znajdziesz na centaurus-olsztyn.pl/pl/mieszkania-i-apartamenty

 

Materiał zewnętrzny