Wtorek, 29 września 2020

imieniny: Michała, Michaliny, Gabriela

RSS

Druk UV - przyszłość drukowania

29.08.2019 10:20 | 0 komentarzy | (s)

Rynek druku wielkoformatowego rozwija się wraz z zapotrzebowaniem na wydruki o dużej powierzchni. Dziś każde przedsiębiorstwo chce, by jego reklama była lepiej widoczna i bardziej atrakcyjna dla klientów. Dostawcy usług druku wielkoformatowego starają się więc stosować coraz bardziej zaawansowane techniki, by lepiej sprostać rosnącym wymaganiom klientów. Dzięki innowacjom technologicznym druk staje się coraz lepszy w odbiorze wizualnym, a także coraz bardziej wytrzymały. Jednocześnie, najnowsze rozwiązania sprawiają, że poszerza się zakres powierzchni, na których można drukować.

Druk UV - przyszłość drukowania
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czym jest druk UV?

Jednym z nowszych rozwiązań technologicznych w dziedzinie wydruków jest druk UV. To technologia pozwalająca na drukowanie przy użyciu specjalnego tuszu stworzonego z ciekłych polimerów przy jednoczesnym zastosowaniu znajdujących się przy głowicach drukujących lamp LED. Nadrukowany tusz ulega utwardzeniu za pomocą promieniowania UV, które powoduje proces polimeryzacji. Taki sposób aplikacji powoduje wytworzenie wydruku w postaci trwałego i kolorowego plastiku, który jest dobrze chroniony.

Zalety druku UV:

 1. Wzmocnienie trwałości druku - dzięki temu, że w trakcie druku dochodzi do reakcji fotochemicznej, materiał, który powstaje w jej wyniku, jest bardziej odporny na wodę, ścieranie czy blaknięcie kolorów.
 2. Efektywność ekonomiczna - druk UV pozwala znacząco zwiększyć tempo powstawania nowych materiałów reklamowych. Proces aplikacji promieniowania ultrafioletowego nie wymaga zastosowania źródła ciepła ani atramentu solwentowego i może odbywać się nawet z prędkością 400 m na minutę. Skraca to znacząco czas i przestrzeń potrzebne do przechowywania materiałów i końcowych produktów, a co za tym idzie, obniża koszty. Ponadto, zastosowanie przy głowicach drukujących lamp ledowych oznacza niższe zapotrzebowanie na energię podczas drukowania.
 3. Przyjazność dla środowiska - w procesie druku UV nie dochodzi do powstania niemal żadnych Lotnych Związków Organicznych, które zanieczyszczają środowisko. Dodatkowo oszczędność energii powoduje korzystny wpływ na naszą planetę.
 4. Błyskawiczne wysychanie nadrukowanego materiału - nałożony na powierzchnię materiał wysycha całkowicie pod wpływem promieniowania UV nawet w ciągu zaledwie 0,1 sekundy. To znacznie szybciej niż w przypadku tradycyjnych atramentów. Pozwala to podnieść efektywność tworzenia wydruków.

Powierzchnie, na których można drukować w technologii UV:

 • szkło,
 • płyta meblowa (MDF),
 • płyty z twardego PCW,
 • płyty spienione PCW
 • płyty standardowe PMMA - Plexi,
 • HIPS w standardowym formacie,
 • płyty warstwowe TUSAND,
 • płyty TU-BOND,
 • płyty kanalikowe z polipropylenu

Druk UV technologią przyszłości?

Druk UV jest bardzo nowoczesnym rozwiązaniem, które zapewne będzie w przyszłości stawało się coraz popularniejsze. Jego przytoczone wyżej atuty sprawiają, że zainteresowanie tą techniką rośnie. Pozwala ona bowiem na realizację nawet najbardziej wymyślnych zleceń reklamowych w krótszym czasie niż inne metody. Do jej wykonywania niezbędna jest jednak zaawansowana technologia, stąd nie każdy dostawca druku wielkoformatowego może sobie na to pozwolić. Nie wszytkie firmy bowiem mają komfort korzystania na przykład z tak zaawansowanego technologicznie parku maszynowego jaki posiada Grupa LuxPol, jeden z wiodących polskich dostawców druku wielkoformatowego, który ma również druk UV w swojej ofercie. LuxPol korzysta przy tym z wieloletniego doświadczenia w realizacji dużych zleceń druku wielkoformatowego dla podmiotów gospodarczych w Polsce i na świecie.

Dla wielu firm z mniejszym doświadczeniem czy mniej zaawansowanych technologicznie to jednak ciągle melodia przyszłości, ponieważ druk UV wymaga nowych technologii i know-how, które pozwolą na wdrożenie go w większym zakresie. Można się jednak spodziewać, że przyszłość wydruków wielkoformatowych właśnie do polimerów i UV należy.

Materiał zewnętrzny